Akşener’den Erdoğan’a Libya eleştirisi

img

ANKARA - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “'Teröristle müzakere mi olur’ diyen Sayın Erdoğan, Putin söyleyince anında ikna oldu” diyerek, Libya konusunda hükümeti eleştirdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin haftalık grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Libya’ya asker göndermeye “hayır” dediklerini hatırlatan Akşener, “Taraf olmadan bu anlaşma korunabilir dedik. Dinletemedik. Devlet işlerinden anlamamakla itham edildi. 8 Ocak'ta Putin geldi, bir de baktık ki kendi milletini dinlemeyen Erdoğan'ın dostu Putin, iki dakikada ikna edivermiş. ‘Teröristle müzakere mi olur?’ diyen Sayın Erdoğan, Putin söyleyince anında ikna oldu” dedi.
 
'KENDİ ÜLKESİNİ DİNLEMİYOR'
 
“Kendi ülkesini dinlemeyen biri, bir gün ABD'den, ertesi gün Rusya'dan gelenlerin dediklerini anında anlıyor” diyen Akşener, şöyle devam etti: “Milletine sırtını dönmüş, el alemin dediğinin peşinde koşuyorlar. El iyisi bunlar. Senin görevin ülkelere trip atmak değil Sayın Erdoğan. Attığın her tripte binlerce insan ekmeğinden oluyor farkında mısın? Senin görevin başa kim gelirse gelsin o ülke ile ilişkileri geliştirmek ticareti büyütmektir. 18 yıl geçti, sen bu diplomasiyi ne zaman öğreneceksin, bu ergen sinirinden ne zaman kurtulacaksın?"
 
KANAL İSTANBUL
 
Kanal İstanbul Projesi’ne değinen Akşener, şunları söyledi; “Bütün birikimleri ve uzmanlarıyla millet bu inşaata karşıyken hangi sebepten bu kadar ısrarcısınız? Hayırdır Sayın Erdoğan. İlk günden bu yana milletin menfaatine uygun hiçbir yatırıma karşı çıkmadık biz. Bizim için milletimizin çıkarları her şeyin ötesindedir. Kalkınma Politikaları Başkanlığımız projeyi inceledi. 36 kişilik bir ekip Kanal İstanbul Projesi’ni 4 ana başlık altında analiz etti. Vardığımız sonuçları kamuoyu ile paylaşacağız. Cumartesi günü İstanbul'da konunun tartışılacağı bir panel düzenliyoruz. Bazı sorular sorduk cevaplarını aradık. Milletin bir ihtiyacını bu proje karşılıyor mu? Hayır. Sanayi üretimini artıracak bir destek veriyor mu? Hayır. Mal ve hizmet akışını artıracak mesafeyi kısaltacak bir proje mi? Hayır. Hazine'den gemi geçiş garantisi verecekler. O devasa inşaatın parası bizlerin sırtına yıkılacak. Biz bu resmi daha önce Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde gördük.”
 
‘GENÇLERİMİZ DAMADIN POLİTİKALARINA TAKILDI’
 
Erdoğan’ın “Gençler neden evlenmiyor" sözlerini hatırlatan Akşener, “Gençlerimiz de damadının dahiyane ekonomi politikalarına takıldı. Nasıl ki çalışanlar emeklilikte yaşa takıldıysa gençlerimiz de damadının dahiyane ekonomi politikalarına takıldı. Sorarım sana ekonominin hali ortadayken gençler neye güvenip de evlenecek? Öyle bir Türkiye yok Sayın Erdoğan. Bu gençler Porsche ile gezmiyor. Bu gençler yatlarda villalarda yüzme havuzlarında resim paylaşamıyor. Babasının annesinin biriktirdiği üç kuruştan harçlık almaktan mahçup olmuş bir gençlik var. Neden evlenmiyormuş! İş buldun da evlenmiyorlar mı? Karınlarını doyurdun da, onlar bende evlenirim, evlatlarımı büyütürüm demediler mi? Bu işin sorumlusu sizsiniz. Ayıptır ayıp” diye konuştu.