Erdoğan: Libya'da ateşkesin kalıcı olması için gayret gösteriyoruz

img

ANKARA - Erdoğan, İtalya Başbakanı Conte ile ortak düzenledikleri basın toplantısında Libya sürecine ilişkin açıklamalarda bulunarak, "Ateşkesin kalıcı bir hal alması için gayret gösteriyoruz" dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yaptıkları görüşme sonrası  Beştepe’de ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede İdlib'deki gerginliği azaltma konusunda İtalya'nın da desteğini beklediklerini belirten Erdoğan,  “Öyle zannediyorum akşam saatlerinde nihayete erecek, olumlu istikamette devam ettiği bilgisini aldım. Temennim odur ki noktayı orada koymak suretiyle barışın Libya'da hakim olmasına yardımcı olur. Berlin Süreci sayesinde Libya'da gerginlik yerini bir siyasal sürece bırakacaktır. Libya'da ateşkesin önemli bir fırsat penceresi açacağını, barışçıl sürece girileceğini umut ediyorum. Görüşmemizde AB ilişkilerimizi de ele aldık. İtalya genel ihracatımız içinde 3, genel ithalatımızda 5. sırada yer alıyor. 20 milyar dolara yükselen ekonomik ilişkilerimiz bizi memnun etse de yeterli bulmuyoruz. Hedefimiz 30 milyar dolar. Bu hedefe birlikte yürümeliyiz. Sayın Conte'de bu iradeyi gördüm. Hükümetler arası zirve toplantısının bu yıl icra edilmesi konusunda mutabık kaldık” dedi.

CONTE: ERDOĞAN İLE HEMFİKİRİZ

Ardından konuşan İtalya Başbakanı Conte ise şu açıklamalarda bulundu:  “Sayın Başkan Erdoğan ile birlikte tırmanmakta olan askeri durumun bir ateşkesle sonlandırması konusunda hemfikiriz. Türk-Rus beyanının önemli bir fırsat penceresi açacağına, bu şekilde Birleşmiş Milletler himayesinde barışçıl bir sürece geçileceğini umuyorum. Ortak amaçlarımız var. Koordineli bir şekilde bilgi alışverişi yapmaya devam ederiz. Eğer uluslararası topluluk tarafından ortak istikrarlı bir çözüm bulamazsak, bu geçici bir ateşkes olabilir. Biz Berlin sürecinin önemli bir fırsat oluşturacağında mutabık kaldık. Önümüzdeki günlerde konferans toplanıyor. Bu sayede gerginlik yerini siyasal sürece bırakacak. Bu bize inandırıcılık da sağlıyor.

LİBYALILARA ÇAĞRI

Biz bütün Libyalılara çağrıda bulunmak istiyoruz. Her hareketlerinde geleceklerini kararlaştırıyorlar. Müreffeh olmak istiyorlarsa, tam bir demokratik yaşama açılmak istiyorlarsa İtalya nezdinde değerli bir müttefik bulacaklar. Herhangi bir şekilde şartlandırıcı şekilde istikrarlı ve bağımsızlık üzerine müdahalesi olacak hiçbir şeyi İtalya kabul etmeyecektir. BM himayesi ve Berlin konferansında bizler bu çözümün parçası olarak varız.  

İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ

Ekonomik açıdan, ticari, kültürel açıdan da iki ülke son derece sağlam ve eski bağlara sahip. Vaatkar bağlara sahip ülkelerdir. Çok sayıda şirketimiz Türkiye'de faaldir ve son derece memnundur bu faaliyetlerinden. İtalya'da da çok sayıda tur şirketi çalışmakta. Türkiye'deki İtalyan şirketler bin 400 kadar büyük şirketler de var, kobiler de var. İş birliği yapmak istiyoruz. Aynı zamanda Türkiye'deki reform sayesinde hep daha fazla yatırım yapmayı arzu ediyoruz. İnsan hakları konusunda da ben hukukçu olarak söylüyorum reformlar hep yardımcı oluyor diyebilirim. Bireyin haklarını gözeten reformlar her zaman yatırım ortamına destek olur."

HAFTER-SARRAC GÖRÜŞMESİ

Açıklamaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Moskova’da Hafter ve Sarrac görüşmeleri ile ilgili soruya Erdoğan şu yanıtı verdi: " Görüşmeler devam ediyor. Akşam saatlerinde görüşmeler sonuç verecektir ama olumlu istikamette devam ettiğini az önce arkadaşlarımdan bilgi aldım. Libya'da özellikle de Guterres yaptığım görüşmelerden sonra gerekirse BM'nin burada bir görevlendirme yapması isabetli olacaktır. Berlin sürecine gelince liderler olarak bir araya geleceğiz. Bu süreçte de özellikle Libya'daki gelişmeler son bulur, barışın Libya'da hakim olmasına yardımcı oluruz. Her şeyden önce şu an itibariyle gelenlere baktığımızda Berlin'de güçlü bir katılım var. İnanıyorum ki güçlü bir netice de çıkacaktır. Bugün Moskova'da yapılan çalışmalar Berlin sürecinin altyapısını oluşturacaktır. Şu anda Moskova'daki çalışmaların içinde Hafter ve ekibi de var. Bütün bunların yanında da gerek Rusya tarafı gerekse Türkiye tarafı olarak bizler de başından itibaren bu işe verdiğimiz destekle ele almıştık. Bu sürecin ilk adımlarıydı. Şimdi de bugün yapılan toplantıyla güzel bir netice ortaya çıkacağının işaretlerini arkadaşlarımızdan aldık. Buradan çıkacak neticeyle metin ortada olacak. Bu metinle beraber Berlin'e gideceğiz. Berlin'de de yapılacak çalışmayla bu işi sağlam bir zemine oturtmuş olacağız. Bu sağlam zemine oturtulan ateşkes, tüm Libyalı kardeşlerimizin dostlarımızın geleceği için barış temelini oluşturmuş olur."