Çavuşoğlu: 35 saat içerisinde çekilmezlerse operasyon yeniden başlayacak

img

ANKARA – ABD ile Türkiye arasında 120 saatlik bir anlaşma olduğunu kaydeden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “35 saat kaldı, çekilmezlerse operasyon yeniden başlayacak” dedi.  

TRT Word Forum'da konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonuna dair açıklamalarda bulundu. Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonun Kürtlere karşı olmadığını ileri süren Çavuşoğlu, “ Türk-Kürt söylemi çok yanlış. Kürtler bizim düşmanımız değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arap Baharı'ndan önce her zaman Esad'a Suriye'deki Kürtlerin haklarının verilmesi gerektiğini söyledi. Bizim Kürtlere karşı bir duruşumuz yok. Kuzey Irak'la da çok iyi bir ilişkimiz var. PYD/YPG sebebiyle o bölgeden ayrılmak zorunda kaldılar ve Suriye'deki Kürtlerin malvarlıklarına da el koydu bu örgüt” diye savundu.
 
'KÜRTLER TÜRKİYE'DE SON DERECE GURURLU YAŞIYOR'
 
15 Ekim tarihinde Çanakkale’de hastanede Kürtçe konuştuğu için bir kişi tarafından 74 yaşında kafası kırılan Ekrem Yaşlı’nın suç duyurusuna dahi takipsizlik verilirken, Çavuşoğlu, “Milyonlarca Kürt'ün Türkiye'de son derece gururlu vatandaşları olarak yaşadığını hatırlatmamız gerekiyor” savunmasında bulundu.
 
Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunduklarını kaydeden Çavuşoğlu, “Bizim Suriye'deki demografiyi değiştirmek gibi bir amacımız yok. Oradaki demografik yapıya bakacak olursanız nüfusun sadece yüzde 15'i Kürt ve bizim onlarla hiç sorunumuz yok. Biri Türkiye Kürtlere saldırıyor diyorsa eğer bunun yalan olduğunu söylemek zorundayım. 350 bin Suriyeli Kürt ülkemizde bulunan evlerine dönmeye hazırlar. Herkes evlerine dönecek. Onların temel ihtiyaçlarını onlara sunabilir halde olmamız gerekiyor."
 
 'DAEŞ'Lİ KADINLAR REHABİLİTE EDİLMELİ'
 
DAİŞ ile mücadele ettiklerini öne süren Çavuşoğlu, "DAEŞ'e karşı mücadele de devam edecek. Pek çok DAEŞ teröristini ele geçirdik, pek çoğu hapishanelerimizde. Kaynak ülkeleri onları geri almak istemiyor. Biz oradayken Türkleri tekrar vatandaşlığa alıyoruz ve güvenli bölge oluşturmaya çalışıyoruz. Kadın ve çocuklardan bahsediyoruz, DAEŞ'e katılıp mücadele eden kadınlardan bahsetmiyorum teröristlerle evlenip geri kalan kadınlardan bahsediyorum. Onların rehabilite edilmesi gerekiyor. Yabancı işbirliği çok önemli. Barış Pınarı Operasyonumuzla ilgili iddiaların çoğu uydurma” diye belirtti.
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de kimyasal silah kullanmadıklarını da ileri süren Çavuşoğlu, “Kara propogandadır. Burada araştırma raporları kaale alınmadan bu tip haberler yapıldı. Envanterlerimizde de hiç kimyasal silah bulunmamaktadır. Ne olursa olsun biz bu konuda çok hassasız. Askerimiz ordumuz çok hassas. Burada yapılacak hiçbir ihlali kabul edemeyiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan da tüm iddiaların araştırılmasını istedi. YPG/PYG operasyon başladığından beri Türkiye'ye saldırıyor. Sivilleri kaybettik, bebekler ve çocuklar dahil. Yaklaşık 200 vatandaşımız yaralı. 4 şehidimiz var şu ana kadar. Neden bu tantana yapılıyor? Sebebi şu: Oyun planını bozduk biz. Orada bir terör devleti yaratmaya çalışıyorlardı ve biz bu oyunu bozduk. Zeytindalı Operasyonunu başlattığımızda bu kadar yankı uyandırmamıştı. Bu sefer tam da bu sebepten ötürü bu kadar kara propogandayla karşılaştık” diye konuştu.
 
"Erdoğan ve Trump arasındaki telefon görüşmelerinin ardından ABD heyeti Ankara'ya geldi. Başkan yardımcısı Pence'in liderliğinde Pompeo ve O'Brien ve Jeffrey de katıldılar” diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Müzakerelerin neticesinde 13 maddelik bir mutabakata vardık. ABD bizim meşru güvenlik endişelerimizi tanıdı. Güvenli bölge Türk ordusu tarafından kontrol edilecek. YPG unsurlarının oradan çekilmesi için 120 saatlik bir süre verildi. Bu anlaşmaya göre 120 saat içinde oradaki tüm unsurların çekilmesi gerekiyor. Eğer tüm YPG/PYD unsurları bölgeden çekilirse o zaman operasyonu durdurabiliriz. Ağır silahların tamamen toplanması da bu ifadede yer alıyor. Şimdi yaptırımlara gelince, yaptırımlarla yaşayamayız bunu da ifade ettik müzakereler sırasında. Bunlar da ortadan kalkacak. Türk silahlı güçleri ve istihbarat birimlerimiz bu anlaşmayı kontrol ediyor ve taciz ateşleri devam ediyor. Tabii ki taciz ateşlerine karşılık verdik. YPG/PYD unsurlarının kontrol ettiğimiz bölgeleri terk etmeye başladığını görüyoruz. 35 saat kaldı, çekilmezlerse operasyon yeniden başlayacak. Teröristlerle mücadele ederken Astana garantörleriyle görüşmeler devam ediyor. Yarın Suriye'ye gidip Putin'le görüşeceğiz bu da çok önemli. Orada siyasi bir uzlaşma yaratmak için, istikrar ve barış için her türlü çabayı göstermeye varız. "