Meclis'teki 5 parti alternatif yargı paketi hazırladı

img

ANKARA - CHP, HDP, SP, DP ve TİP,  iktidarın yargı paketine alternatif olarak ortak bir kanun ve anayasa değişikliği teklifi hazırladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, teklifin Meclis’e sunulması için  İyi Parti’nin tutumunun beklenmesini istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Hakların Demokratik Partisi (HDP), Saadet Partisi (SP), Demokrat Parti (DP) ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) iktidarın Yargı Reformu Strateji Belgesi'ne alternatif olarak ortak bir kanun ve anayasa değişikliği teklifi hazırladı.
 
8 TOPLANTIYA 5 PARTİ, 20 KURULUŞ KATILDI
 
CHP, AKP’nin yargı paketi hazırlığının kamuoyuna yansımasının ardından çalışma başlatmıştı. Bu kapsamda geçen Ağustos başında Meclis’te temsilcisi bulunan siyasi partiler ile Adalet Bakanlığı’na toplantı daveti gönderilmişti. “Adil Yargılanma Hakkı Yasa Önerisi” başlıklı toplantılar için İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu görevlendirilmişti. HDP, SP,DP ve TİP davete olumlu yanıt vermiş ve 20 kurum ve kuruluştan temsilcilerin de katıldığı toplam 8 toplantı düzenlenmişti. Millet İttifakı içinde yer alan İyi Parti ise CHP’nin toplantı davetine “ret” yanıtı vermişti. 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 5 siyasi parti tarafından iktidarın yargı paketine alternatif olarak hazırlanan kanun ve anayasa değişikliği tekliflerinin Meclis’e sunulması için  İyi Parti’nin tutumunun beklenmesini istedi. CHP’nin toplantı davetine daha önce “ret” yanıtı veren İyi Parti’nin kararını önümüzdeki günlerde ileteceği belirtildi.
 
ALTERNATİF YARGI PAKETİNDEKİ TEKLİFLER
 
Beş partinin hazırladığı kanun ve anayasa teklifleri özetle şu düzenlemeleri içeriyor:
 
* Hakim ve Savcılar Kurulu yerine Adalet Yüksek Kurulu’nun kurulacak, üye sayısı 19 olacak, Adalet Bakanı’nın oy hakkı bulunmayacak. Kurul üyelerinin seçimini Yargıtay, Danıştay ve TBMM yapacak.
 
* OHAL süresi bir aya düşürülecek. OHAL döneminde anayasa değişikliği yapılamayacak.
 
* Kamudan ihraç edilen ancak hakkında soruşturma veya kovuşturma açılmamış olanlar ile beraat kararı verilenler göreve iade edilecek, pasaportları verilecek.
 
* Belediye başkanlıklarına kayyım atanması uygulaması kaldırılacak.
 
* Gözaltı ve tutukluluk süreleri kısaltılacak. Ters kelepçe uygulaması yasaklanacak.
 
* Yüksek güvenlikli ceza infaz kurumları, çocuk kapalı ceza infaz kurumları kaldırılacak. Tek tip kıyafet düzenlemesinden vazgeçilecek.
 
* "Cumhurbaşkanı’na hakaret" suçu kaldırılacak.