Kayyum atanan belediyelerdeki yolsuzlukların araştırılması istendi

img
ANKARA - HDP Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Ayhan Bilgen, kayyum atanan DBP'li belediyelerde Sayıştay raporlarına da yansıyan yolsuzlukların araştırılması için önerge verdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Ayhan Bilgen, 674 sayılı KHK uyarınca Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyelerine atanan kayyumların karıştığı yolsuzluk iddialarının soruşturulması ve yaşanan hukuksuzlukların giderilmesi talebiyle Meclis Başkanlığı’na Araştırma Önergesi sundu.
 
Sunulan önergede, 11 Eylül 2016 tarihinden itibaren Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyelerine haksız ve hukuksuz bir şekilde atanan kayyumların, uzunca bir zamandır girdikleri kirli ilişkiler üzerinden gündeme geldiklerine dikkat çekildi. 
 
Devamında da “Son dönemde ulusal basında yer alan bazı haberlere, belgelere ve Sayıştay raporlarına göre kayyumların atandığı DBP’li belediyelerde yolsuzluk yaptığı, belediye bütçesini Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) il ve ilçe yöneticilerine dağıttığı, belediyelerin usulsüz şekilde borçlandırıldığı ortaya çıkmıştır" denildi.
 
Önergede, bu duruma dair basında yer alan kimi iddialara da yer verildi. Bu örnekler ise şunlar oldu: 
 
* Silopi Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Sezer Işıktaş’ın, ilçe belediyesine ait piyasa değeri bir milyon TL olan imara açık arsa 26 bin TL’ye AKP’de aktif çalışan Hüseyin Taşkın’ın abisine, 500 bin TL’lik arsa 11 bin 500 TL’ye AKP İlçe Başkanı Fatih Bilen’in amcasına ve 250 bin TL’lik arsa ise 6 bin 250 TL’ye kayyumun işe aldığı Faysal Efe’ye verildiği belgelerle basına yansımıştır. Belgelerin basında çıkmasından sonra, kayyum Işıktaş belgeleri doğrulayan basın açıklamasını Silopi Belediyesi’nin internet sitesinden yayınlamıştır.
 
* Halfeti Belediye Meclis üyesi Mahmut Özdemir’in basına verdiği demeçte, DBP’li Halfeti Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Şeref Albayark’ın borçsuz belediyeyi 2 yıl içerisinde 20 Milyon TL borçlandırdığını; görevden alınan belediye başkanı Mustafa Bayram’ın masraftan tasarruf etmek için açtığı işletmenin kapattığını dile getirmiştir.
 
* Yerel ve ulusal basında yer alan bir haberde, AKP Artuklu İlçe Başkanı Murat Bayar’ın DBP’li Artuklu Belediye’sine kayyum olarak atanan Şakir Öner Öztürk’ün belediye harcamalarını şeffaf olarak gerçekleştirmediğini iddia ederek ‘Artuklu Belediyesi’ne 600 Milyon TL harcandı. Bu para nereye harcandı? İçim acıyor’ diyerek kayyum politikalarını eleştirmiştir.
 
Bu yönlü yolsuzlukların yine Sayıştay denetçilerince hazırlanan raporlarda da yer aldığı vurgulandı. Buna ilişkin yer verilen örnekler ise şunlar oldu: 
 
* Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait 2017 Sayıştay raporuna göre; kayyum olarak atanan İbrahim Taşyapan tarafından belediyenin 125 milyon TL borçlandırıldığı ve 2017 yılına dair belediye giderinin bütçe gelirinden 95 milyon 372 bin TL fazla olduğu tespit edilmiştir. Yine Sayıştay raporuna göre, Van Büyükşehir Belediyesi’nin bütçe emanetleri hesabının incelenmesi neticesinde bu hesapta kayıtlı bilgilerin gerçeği yansıtmadığı, gerçek borç miktarından fazla kayıt bulunduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak 2017 Van Büyükşehir Belediyesi Sayıştay raporuna göre, mal ve hizmet alımlarında mevzuata uyulmadığı ortaya çıkmıştır.
 
* Ağrı Belediyesine ait Sayıştay raporunda, belediyenin İller Bankasına olan borcunun tam olarak kaydedilmediği; İller Bankasına toplam 27 milyon TL borcu olmasına rağmen bilançoda borç toplamının 7 milyon TL olarak kayıt altına alındığı tespit edilmiştir. Aynı raporda, idare sürekli işçi kadrolarında istihdam edilen personele ilişkin kıdem tazminatı karşılıklarının ayrılmaması neticesinde ilgili hesabın raporda 7 milyon lira eksik olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, Ağrı Belediyesine ait toplu taşıma ücretlerini taşeron tahsil etmiş olup mali tablolarda 675 bin 430 TL eksik olduğu tespit edilmiştir.
 
Bilgen ve Kurtulan, verdikleri önergelerinde belediyelere atanan 9 kayyumun daha önce yolsuzluktan kaynaklı görevlerinden alındığını da hatırlattı.
 
Bu nedenle de "Kayyumların yaptığı söz konusu yolsuzluk ve usulsüzlüklerin toplumda yarattığı maddi ve manevi tahribatın araştırılması ve kayyumların usulsüz şekilde harcadığı bütçenin açığa çıkarılması için bir komisyon kurması elzem hale gelmiştir" denildi.