Mızraklı: Surları aşamadıkça hırçınlaşıyorlar

img

DİYARBAKIR - Siyasetçi ve gazetecilere yönelik operasyonlara tepki gösteren HDP Milletvekili Selçuk Mızraklı, "Bölge kentlerinde insanların yürekleriyle, umutlarıyla, iradeleriyle tesis edilmiş surlar var. Bu surları aşamadıkça daha da hırçınlaşıyorlar" dedi. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Diyarbakır merkezli 9 ilde siyasetçi ve gazetecilere yönelik yapılan operasyon sonucunda, 151 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı, 183 eve baskın düzenlendi ve 100’ü aşkın kişi gözaltına alındı. Operasyon, kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu. 
 
 DİYARBAKIR İÇİN 'KESİNLİKLE ALINACAK' TALİMATI
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel seçimlere ilişkin HDP'yi hedef alarak yaptığı açıklamalar sonrası operasyonun yapılması dikkat çekti. Erdoğan, 2007 yılında partisinin il başkanları toplantısında, 2009 Yerel Seçimleri’ne ilişkin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi için “kesinlikle alınacak” açıklamasında bulunmuş, ancak gidilen seçimlerde AKP yüzde 31.30 oy almış ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni kazanamamıştı. Bir sonraki seçimler olan 2014 seçimlerinde de yüzde 35 oy alabilen AKP, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni yine alamamıştı. 
 
KAZANAMADIĞI BELEDİYELERE KAYYUM
 
AKP, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kayyum politikasını devreye koyarak, kazanamadığı Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) 96 belediyesine tek tek kayyum atadı. Yaklaşan 2019 yerel seçimleri öncesi partisinin elde edemediği belediyeleri almayı hedefleyen Erdoğan, 18 Ağustos’ta partisinin Ankara 6. Olağan Kongresi’nde, “Yerel seçimlerde bütün büyükşehirleri halkımızdan emanet alacağız” şeklindeki sözleri, 2007 yılında yaptığı açıklamayı hatırlattı.
 
HDP'Yİ HEDEF ALAN AÇIKLAMALAR
 
Son olarak partisinin Ankara Kızılcahamam’da gerçekleştirilen 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yerel seçimlere ilişkin konuşan Erdoğan, HDP’yi muhatap görmediklerini belirterek, “Bizi en çok üzen siyasi alternatif konumundaki partinin Türkiye’nin düşmanlarıyla aynı safta olmalarıdır. Bizim sorunumuz asla siyasi muhalefetle değil. Biz en kritik dönemlerde düşmanlarımızın saflarında yer alanlardan mustaribiz. HDP’yi, terör örgütleriyle ilişkisini kesmedikçe muhatap görmemiz mümkün değildir” dedi.
 
'SANDIK SONUÇLARI AKP'DE KIRILGANLIK YARATIYOR'
 
Erdoğan'ın HDP'yi hedef alan açıklamaları ile siyasetçi ve gazetecilere yönelik operasyonları değerlendiren HDP Diyarbakır Milletvekili Selçuk Mızraklı, son zamanlarda AKP cephesinden yerel seçimlere ilişkin yapılan açıklamalara dikkat çekerek, sandıklardan çıkan sonuçların AKP'de ciddi kırılganlık yarattığını ifade etti.
 
'SURLARI AŞAMIYORLAR'
 
AKP'nin bölgede aldığı oy oranlarını, Diyarbakır'ın tarihi Surları üzerinden yaptığı benzetme ile değerlendiren Mızraklı, şunları söyledi: "Bölge kentlerinde insanların yürekleriyle, umutlarıyla, iradeleriyle tesis edilmiş surlar var. Bu surlar özgürlüğe, adalete ve barışa gönül vermiş olan, bu ülkede eşit bir şekilde kardeşçe yaşamak isteyen yüzbinlerin oluşturduğu surlardır. Bu surları bir türlü aşamıyorlar. Aşamadıkça daha da hırçınlaşıyorlar."
 
'HDP'NİN BARAJI AŞMASI AKP'DE CİDDİ RAHATSIZLIK YARATTI'
 
Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) 24 Haziran seçimlerine ilişkin yayınladığı rapora işaret eden Mızraklı, raporda 24 Haziran seçimlerinin adil olmayan koşullarda yapıldığını, devlet imkanlarının yoğun bir şekilde AKP tarafından kullanıldığının belirtildiğini söyledi. Adil olmayan koşullara rağmen HDP'nin barajı aşmasının AKP'de ciddi rahatsızlık yarattığını dile getiren Mızraklı, Erdoğan'ın Kızılcahamam'da yaptığı açıklamalarla yerel seçimlerde halk iradesini tanımayacaklarını ifade ettiğini belirtti.
 
'SEÇMEN İRADESİNE DÖNÜK TUTUM ALINIYOR'
 
AKP ve Erdoğan'ın bu politikalarının “Türkiye açısından talihsizlik oldu” değerlendirmesinde bulunan Mızraklı, "Şimdiden seçmen iradesine dönük tutum alınıyor. Zayıflatabilirim davranışı geliştiriliyor. Ama şunu iyi bilsinler; bu coğrafyada yaşayan insanlar bu türden saldırılar geldiği zaman, kendi iradelerine daha güçlü bir şekilde sarılırlar" diye konuştu.