CHP, MHP ve AKP ortak bildiri ile saldırıları kınadı
HDP: Kınamanın ötesine geçip adım atın

img
ANKARA - Meclis’te Kudüs için düzenlenen özel oturumda CHP, AKP ve MHP yayımladıkları ortak bildiri ile İsrail saldırılarını kınadı. HDP ise, artık kınamanın ötesine geçilmesini istedi.
 
İsrail’in Filistin halkına yönelik süren saldırıları üzerine Meclis Genel Kurulu’nda yapılan özel oturumda üç parti İsrail katliamına karşı ortak bildiri yayımladı. AKP, CHP ve MHP'nin ortak imzasıyla yayımlanan bildiri ile İsrail’in Gazze katliamı kınandı.
 
Bildiride, "Türkiye Filistin halkının haklı davasına her zaman ve her şartta sahip çıkmıştır, bundan sonra da en güçlü şekilde sahip çıkmaya devam edecektir. Üç parti grubu olarak mazlum Filistinli kardeşlerimizin her zaman yanında olacağımızı, zulme karşı adalete, haksızlığa karşı hakka-hukuka destek vereceğimizi ilan ediyoruz"  denildi.
 
BİLGEN: KINAMAKTAN BİR ADIM İLERİ GİDİLMEDİ
 
Ayrı bir bildiri yayınlayacağı öğrenilen HDP’nin Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada kınamanın ötesinde sorunun çözümü için adım atılması gerektiğini söyledi.
 
Bilgen, “Filistin konusunda en kolay, şey kulağa hoş gelen şeyler söylemek. Her yerde son derece heyecanlı belagat dolu konuşmalar yapılıyordu. Ama 20 yıldır aynı sözleri söylemek ve kınamaktan bir adım ileri gidilmedi. Sorunlar ortada. İşgal edilmiş topraklar daraldı mı? Hayır. İşgal büyüyor. Yerinden edilenlerin sayısı artıyor. Bir düşünmek gerekmez mi nasıl oluyor da bir 1,5 milyar insan duyarlılık sahibi ama bir gıdım ilerleme yok. Bunun muhasebesini yapmamız lazım" dedi.
 
‘SOMUT ADIM ATAN YOK’
 
Saldırılara dair somut adım atılmadığı eleştirilerinde bulunan Bilgen, "Haçlı seferleri yapıldığı zaman dünyada Müslüman, Yahudi, Hıristiyan sayısı ne kadardı, bugün ne kadar. Belli ki Müslümanların söyledikleri sözün hiçbir ağırlığı yok. Sadece Müslüman toplumların gazı alınmakta, öfkesi sönümlenmektedir. Ama somut, net bir adım yoktur" ifadelerini kullandı.
 
‘KUDÜS’Ü BAŞKENT KABUL ETTİĞİNİZ ANLAŞMAYI GERİ ÇEKİN’
 
Bilgen, bu sözlerinin devamında şunları söyledi: "Mavi Marmara metninde Kudüs ve Ankara ibarelerinin altına imza atan ve bunu onaylayan bu parlamentodur. Parlamentoya nasıl getirdiniz? Ankara’nın karşısına Kudüs yazıldığında hangi amaçla yazıldığını anlamadınız mı? Metin ortada. Bari getirin bu anlaşmayı yeniden tartışalım, bu anlaşmayı geri çekelim. ‘Biz Mavi Marmara’da bilmeden bir şey yaptık hayatını kaybeden 60 kişinin hatırına bu anlaşmayı geri çekiyoruz’ deyin. 
 
Balfour Deklarasyonu’nun arkasında hangi ülke var, İsrail bu kadar şımarıklık yapmasını hangi ülkeye borçlu, çıkın söyleyin. Cumhurbaşkanı İngiltere’de ne konuştu? Ama Kudüs konusunda bir tek adım atılamıyor olmasının biricik sebebi Ortadoğu’daki ülkelerin yöneticilerinin bu sorunu Ortadoğu halklarının barış sorunu olarak görmemeleridir. Sadece kendi duygu dünyalarını rahatlatma çabası içinde olmalarıdır."
 
‘KINAYACAĞIZ AMA FİLİSTİNLİLER YURTLARINDAN EDİLMEYE DEVAM EDİLECEK’
 
Birleşmiş Milletlere (BM) çağrı yaptıklarını da söyleyen Bilgen, "Ortadoğu’da İslam ülkeleri kendilerinin ne yapacaklarına dair söz söylemiyor. Buradan kınama çıkacak güçlü bir kınama ama Filistinliler yurtlarından edilmeye devam edilecek. İsrail'i şımartan devletlerle de ikili ilişkilerimiz devam edecek. Bizim tek şeye ihtiyacımız var; samimiyet. Eğer yapacağımız birşey çaresizsek, sadece konuşarak dağılacaksak bilin ki biz daha çok konuşuruz Filistin’i. Ama Filistin’in derdine çare olacak bir gıdım iş yapamayız. Yüzleşmenin son noktasına geldik. Ortadoğu halkları, inananlar Kandil gecesinde Suriye topraklarının vurulmasını kendilerine dert etmemişlerse, Ramazan başlarken 60 kişinin ölümüne ilişkin söyleyecekleri sözünün de inandırıcılığı olmaz" diye konuştu.