Bakırhan Cizîr’de: Kürt sorununu çözmek isteyenlere adres veriyoruz, tecridi kaldırın!

ŞIRNEX - Cizîr’de partisinin düzenlediği halk buluşmasında konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Kürt meselesini çözmek isteyenlere adres veriyoruz, tecridi kaldırın” çağrısında bulundu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Şirnex’teki temaslarına devam ediyor. Dün geldiği kentte Elkê ve Qileban ilçelerinde halkla bir araya gelen Bakırhan, bugün de önce Şirnex merkezde parti il örgütü tarafından parti binası önünde düzenlenen halka buluşmasına katıldı. Ardından Cizîre geçen Bakırhan ve beraberindekiler Şirnex’ın Cizîr (Cizre) ilçesinin Çemkûrk (Nur) Mahallesinde ki Botaş Caddesinde bulunan yüzlerce kişiyle bir araya geldi. Partililer Bakırhan, zılgıt ve alkışlarla karşılandı.

Bakırhan ve beraberindekiler mahalleye girerken binlerce kişi seçim otobüsünün önüne geçerek “Biji Serok Apo”, “PKK halktır halk burada” sloganlarıyla yürüdü. Meşalelerin yakılıp zafer işaretlerinin yapıldığı yürüyüşte “Çayımız demli 31 Mart’a geliyoruz” yazılı pankart ve “Biji berxwedanan zindanan” sloganlarıyla karşıladı. Binaların balkon ve pencereleri, kapı önlerini dolduran binlerce kişinin yoğun ilgisinden dolayı araç dakikalarca buluşma alanına giremedi. Gençlerin yolu açmasıyla alana giren seçim otobüsünün üstünden eşbaşkan adayları halkı selamladı.

Ardından DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

‘DERTLERİ KÜRTLERİ KİMLİKSİZ BIRAKMAKTIR’

Yüklerinin ağır olduğunu ifade eden Bakırhan, “Mücadelemiz ağır, bizi tanımayan, dilimizi yok sayan ve bizi insan yerine koymayan, yıllardır baskıyla, şiddetle ve inkar politikalarıyla bizi yok etmeye çalışan bir sistem karşısında mücadele ediyoruz” dedi.

“Onların derdi Kürtler değil, dertleri yolsuzluk yapmak, Kürt halkını kimliksiz bırakmaktır” diyen Bakırhan, “Önümüzde bir yerel seçim var. AKP-MHP iktidarı iki dönemdir Kürt halkının iradesine kayyım atıyor. Siz seçiyorsunuz, onlar tutukluyor. Onlar sandık kuruyor, siz iradenizi ortaya koyuyorsunuz ve sonrasında yerine bir devlet memurunu atıyorlar. Atadıkları memurlar bizi tanımıyor, kentimizi bilmiyor, dilimizi bilmiyor. Tek bir amaçları var; Sizin değerlerinizi, varlığınızı, bütçenizi çar çur ederek ceplerine indirmektir. Onların derdi Kürtler değil, onların derdi demokrasi değil, onların derdi hizmet değil, onların derdi yolsuzluk yapmak, usulsüzlük yapmak ve Kürt halkını kimliksiz bırakmaktır. Cizre’ye dışarıdan gelen, Cizre’li olmayan bir devlet memuru yaşamını Kürt halkının geleceğine adayan Orhan Doğan’ın anıtını kaldırdı. 31 Mart’ta dilimizi, kültürümüzü yok sayan, anıtları ve isimlerimizi cadde ve sokaklardan indiren bu kayyımları el birliği ile göndereceğiz” diye belirtti.

‘ONLARA LAYIK BİR MÜCADELE VERECEĞİZ’

Bakırhan, Cizrelilerin “asla geri adım atmayacağız” sözünü hatırlatarak, “Biz de onlara söz veriyoruz ne olursa olsun Kürt halkı eşit haklara sahip oluncaya kadar, Kürtler insanca yaşadıkları demokratik bir ülke yaratıncaya kadar onların bayrağını düşürmeyeceğiz. Parlamentoda, sokaklarda, fabrikalarda, seçim alanlarında, halkımızın olduğu her yerde onurluca dik ve onlara layık bir mücadelenin sahibi olacağız” diye konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “CHP’yi DEM’in oyuncağına çevirenler utansın” sözünü anımsatan Bakırhan, “De here lo, de here karê xwe meze bike-Hadi oradan işine bak! Asıl siz MHP’nin oyuncağı oldunuz. MHP topaç gibi sizi çeviriyor. DEM Parti onurlu bir partidir. Şeyh Sait’lerden Seyid Rıza’lardan  onurlu bir direnişi bugüne kadar yaşayan, asla yalan söylemeyen, boyun eğmeyen, taktik yapmayan bir siyasi harekettir. Biz herkesi eşit, kardeş, dost olarak görürüz” sözleriyle tepki gösterdi.

‘ZULMÜNÜZDEN DOLAYI KÜRTLER BİTTİ Mİ?’

Seçim sürecinde Erdoğan’dan çözüm, barış, demokrasi lafları beklerken, yine operasyon tehditlerini duyduklarını aktaran Bakırhan, “Bunlar, Japonya’da da olsa, Sibirya’da da olsa Rojava’da da olsa Kürtlerin haklarına sahip olmasını istemiyorlar. Bunlar, Kürt halkının on yıllardır yaşadığı gibi sömürge bir halk olarak yaşamasını istiyorlar. Bu halk asla dilinden, mücadelesinden vazgeçmeyecektir. Bu halk kimliğinden vazgeçmeyecektir. Bu halk Mehmet Tunç’ların yoldaşıdır, direnişin kalesi Cizre’nin onurlu halkıdır. Sayın Erdoğan’a buradan sesleniyoruz, uyguladığınız zor ve zulümden dolayı Kürtler bitti mi? Kürt sorunu bitti mi? Cizre’de gençler, kadınlar, halkımızın atmış olduğu sloganlar kendi diliyle dile getirmiş olduğu sözler bitti mi? Bitmedi! Bitmeyecek! Cizre’de olduğu gibi bütün Kürdistan coğrafyasında insanlarımız hak, hukuk, barış demeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

‘KÜRT MESELESİNİ ÇÖZMEK İSTEYENLERE ADRES VERİYORUZ, TECRİDİ KALDIRIN’

Bakırhan konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Her gün ağzına açıp savaş, çatışma, harekat diyenlere biz barışın adresini göstermek istiyoruz. Kürt meselesi çatışmalarla, savaşla, yeni harekatlarla çözülecek bir meselesi değil. Kürt meselesi diyalog ve müzakere ile çözülür. Onlara adres de veriyoruz. Sayın Öcalan üzerindeki tecridi kaldırın. Sayın Öcalan ile Kürt meselesini diyalogla, müzakereyle çözülmesi için yeni bir yol yapalım. Biz DEM Parti olarak müzakereye, çözüme, diyaloga, Kürt meselesinin konuşulması için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyacağız. Çatışmak isteyenlerin oyununu durduracağız. Bu ülkenin yoksul, fakir ailelerinin çocuklarının cenazeleri gidiyor. Bunu durduracağız. Bir gün mutlaka Türklerin, Kürtlerin kardeşçe eşit haklara sahip olduğu bir Türkiye yaratacağımıza söz veriyoruz. Bunu Cizre’den bir kez daha yineliyoruz.”

 
 

‘CİZRE BELEDİYESİ SİZİN EVİNİZ OLACAK’

31 Mart seçimlerinde Cizîr’de rekor oyla seçimin kazanılma çağrısı yapan Bakırhan, “31 Mart için Cizre halkı zaten kararını vermiş. Cizre Belediyesi 31 Mart’ta sizlere hayırlı olsun. Emin olun Cizre Belediyesi sizin eviniz olacak, yolsuzluk usulsüzlük ve hırsızlık yapmayacak. Sizin hizmetinizde olacak, dilinizi kültürünüzü yaşatacak. Cizre’yi uyuşturucu belasından kurtarmak için büyük bir çaba ortaya koyacak. Gençlerimizin kadınların iş bulacağı, danışacağı, sağlık sorunlarının, ulaşım sorunlarının çözüleceği demokratik halkçı şeffaf toplumcu bir belediyeyi hizmetinize sokacak” diye konuştu.

‘MÜCADELEYE LAYIK BİR SONUÇ ORTAYA ÇIKARACAK’

HDP yönetimindeki Silopiya Belediyesi ile kayyım yönetimindeki Cizîr Belediyesinin uygulamalarını karşılaştıran Bakırhan, “Silopi Belediyemiz sınırsız su kullanana dahi 29 TL fatura gönderiyor. Siz ne kadar ödüyorsunuz karşılaştırın. Yine Silopiya Belediyemiz ulaşımda kadın ve çocukları 25 kuruşa taşıyor. Normal kart 50 kuruş, kartı olmayanları 1 liraya taşıyorlar. İşte Silopi bizde, Cizre kayyımda. Teraziye koyun hangisi halktan yanadır sizler karar verin. Biri sizin dostunuz, kardeşiniz, arkadaşınız ve dilinizi, kültürünüzü yaşatıyor biri burayı sömürüyor ve cebine indiriyor. 31 Mart’ta Cizre’nin halkı onurlu direnişi gibi Bedirxan’lardan bugüne kadar verilen mücadeleye layık bir sonuç ortaya çıkaracağına inanıyorum” dedi. 

HEZEX’TE HALKLARIN BİRLİĞİ

 Bakırhan ve beraberindekiler Cizir’in ardından Hezex (İdil)  ilçesine geçti. Burada toplanan kalabalığa seslenen Bakırhan, Hezex’in Süryanisi, Ezidisi, Müslüman’ı ile halklar mozaiği olduğunu söyledi. Halkların birlikteliğini sağlamak isteyen bir parti olduklarını söyleyen Bakırhan, katılımcıları selamladı.  Bakırhan şöyle devam etti:”İdil’in bu kadim renkliliğinin sürekli devam etmesi için, Şükrü Tutuş, Resul Sadak belediye başkanlarımıza layık olacak belediye anlayışımızı Türkan ve Doğan arkadaşımızla birlikte devam ettireceğiz. Türkan arakdaşımız Süryanidir. Bizden aday olmasına çok sevindim. DEM Parti’de tam da İdil gibidir. İdil’de de böyle bir tablo ile karşınıza çıkmaktan mutlu olduk” dedi.

Kayyımların amacının halka hizmet olmadığını belirten Bakırhan, “Bunların amacı sizin bütçenizi cebine indirmek. Şimdiden bizlere hayırlı olsun. Türkan ve Doğan başkanı sizlere hediye ediyorum” dedi.