AKP-MHP ittifak teklifi Meclis’ten geçti

img
ANKARA - AKP ve MHP’nin seçimlere ilişkin ittifak teklifi, bir hafta görüşülecek denildi ancak yaklaşık 20 saatlik mesainin ardından Meclis’ten geçti. HDP'liler, "Hileden ibaret bir teklif" derken, CHP'liler "Oldubittiye getirildi" dedi. 
 
AKP ve MHP’nin 26 maddelik “seçim ittifakı teklifi” Meclis Genel Kurulu’ndan geçti. Yasa teklifi, televizyon yayınının olmadığı Pazartesi günü gece yarısı TBMM Genel Kurulu'na getirildi ve yaklaşık 20 saatlik mesainin ardından Meclis'ten geçti. 
 
Yasaya göre artık siyasi partiler ittifak yaparak seçime girebilecek. Yine bir parti başka bir partiyle hem ittifak yapabilecek hem de ortak liste hazırlayarak seçime girebilecek. İttifakın oyu yüzde 10'u geçerse ittifak yapan partilerin her biri barajı geçmiş olacak. 
 
SEÇİM GÜVENLİĞİ ORTADAN KALKTI
 
Tartışmalara neden olan mühürsüz zarf ve oy pusulaları konusu da karara bağlandı. Kabul edilen yasa teklifiyle, partilerden birine veya her ikisine de mühür basılan pusulalar geçerli sayılacak. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde oy pusulaları aynı zarfa koyulacak. Önce Cumhurbaşkanlığı seçimi oyları sayılacak. Mühürsüz zarf ve oy pusulaları, YSK filigranı taşımaları durumunda geçerli kabul edilecek.
 
HDP: HİLEDEN İBARET BİR TEKLİF
 
HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Meclis Genel Kurulu’nda sabaha karşı söz aldı. Kerestecioğlu, “Ben, önce oğluma günaydın diyerek sözlerime başlamak istiyorum. İktidarınızın bir başka armağanı çocuklara, karanlık bu saatte saat ayarlarıyla kendisi şu anda yollara düşmüş durumda ve şaşkın tabii biz hâlâ Meclis'te çalışıyoruz diye” dedi.
 
Kerestecioğlu, hukukun çevresinden dolanıp hile yapılmasına muvazaa deneceğini ifade ederek, “Bu kanun teklifi de açıkça muvazaalıdır. 1980 darbesinin bir utancı olarak Seçim Kanunu’nda bulunan yüzde 10 seçim barajını korumak için ne yaparız diye düşünülmüş, adına ‘ittifak’ denilen fakat esasen bir hileden ibaret olan bu yasa teklifi hazırlanmış. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan seçim barajı neden korunmak isteniyor gerçekten” diye sordu.
 
CHP: OLDUBİTTİYE GETİRİLDİ 
 
CHP milletvekilleri Meclis’te gece 02.20’de yaptıkları basın açıklaması, ittifak yasasının apar topar genel kurula getirilmesine tepki gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ittifak teklifinin AKP-MHP anlaşmasıyla oldubittiye getirilmeye çalışıldığını ve seçim güvenliğinin rafa kaldırıldığını söyledi.
 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ittifak teklifinin AKP-MHP anlaşmasıyla oldubittiye getirilmeye çalışıldığını ve seçim güvenliğinin rafa kaldırıldığını söylerken, teklif 18 saatlik mesainin ardından Meclis'ten geçti. Özel, yaptığı açıklamada, "Sizin oyunuzu çalmak üzere yapılan tasarlamalar, oyunuzu herkese eşit dağıtırken kalanı kendi tabaklarına dökmek isteyenler, bunun için akıl almaz taktikler bulanlar, bu gecenin karanlığında bu karanlık yasayı geçirmeye çalışıyorlar" dedi.
 
BİR HAFTA DENİLDİ 20 SAATTE BİTTİ 
 
Düzenlemenin Genel Kuruldaki görüşmelerinin hafta boyunca süreceğinin kamuoyuyla paylaşıldığını kaydeden Özel, buna karşın gece 24.00’ten sonra AKP ve MHP’nin kendi aralarında anlaşarak teklifin görüşmelerini gerekirse sabaha kadar çalışarak bitirme kararı aldığını vurguladı.
 
Özel, “Türkiye’yi birlikte sürükledikleri karanlıkta birbirlerine tutunup ittifak şarkıları söyleyerek baraj korkularını yenmeye çalışanlar, seçimi güvensiz hale getirmeyle ilgili yasa tasarısını hazırlayanlar, milli iradeye bu kumpası kuranlar, milli irade hırsızları, siyasi yankesiciler gecenin karanlığından yararlanarak yarın güneş doğduğunda bir oldubitti yaparak bu ittifak yasasını kamuoyundan kaçırmak istiyorlar ama milletten kaçamayacaklar. Millet bu yaptıklarının hesabını sandıkta soracak" diye konuştu.