‘Kurt û Kurmancî’nin ilk gösterimi bugün

img
DİYARBAKIR - Eskişehir'de yaşayan bir Kürt gencin anadili ve kimliğiyle olan ilişkisini anlatan "Kurt û Kurmancî” belgesel filminin gösterimi bugün Youtube üzerinden yapılacak.  
 
Kürtçe dersler ve atölyeler düzenleyerek, yeni Kürt dili öğretmenlerinin yetişmesini amacıyla eğitimler veren Yaşam Bellek Özgürlük Derneği, yapımcılığını üstlendiği "Kurt û Kurmancî (Kısa ve Öz)” belgesel filminin ilk gösteriminin bugün Youtube kanalı üzerinden yapacak. 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı'na gösterimi denk getirilen filmin yönetmenliğini Yaşam Bellek Özgürlük Derneği'nde yer alan Şahin Kayaalp yapıyor. Film, Eskişehir'de yaşayan bir Kürt gencin anadiliyle ve kimliğiyle olan ilişkisini anlatıyor.
 
GÖSTERİM İKİ KEZ İPTAL OLDU
 
Çekimi ve montajı biten ve 21 Şubat Dünya Anadili Günü'nde ilk gösterimi yapılması planlanan film, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'nin tahsis edilen salonu iptal etmesi nedeniyle yapılamamıştı. Ardından Mart ayı ortasında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin tahsis ettiği bir salonda gerçekleştirilmesi planlana film, bu kez de gösterime bir gün kala salgın tedbirleri kapsamında şehirdeki tüm salon etkinliklerinin iptal edilmesi nedeniyle yapılamamıştı.