Bir yoksulluk filmi: Dilop

img

DİYARBAKIR - Karantina günlerinde “Dilop” adlı Kürtçe kısa film çekildi. Filmin yönetmeni Ali Kemal Çınar, bir ailenin adım adım yoksullaşma hikayesini anlatıyor. 

Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle devam eden karantina günlerinde “Dilop” (Damla) adlı kısa film çeken Kürt yönetmen Ali Kemal Çınar, bir ailenin adım adım yoksullaşma hikayesini ele alıyor. Kürtçe 15 dakikalık filmde oyuncu olarak Çınar ve ailesi oynuyor. 
 
ADIM ADIM YOKSULLUĞA
 
Salgının ilk günlerinde evde oturmak yerine üretim yapmak istediğini kaydeden Çınar, “Zaten evdeyiz. Bir yandan sıkılıyoruz. Üretimde bulunabiliriz diye düşündük. Ben, eşim, çocuğum ve kamera arkasında eşimin kardeşinin de içinde olduğu kısa bir film çekmeye başladık. Bu karantina günlerinde bir mühür bırakmak istedim. Bu ortamda bir filmin çıkması nasıl olacak diye merak ediyordum. Öykü karantina üzerine değil ama evde geçiyor. Karantinanın duyguları belki yok ama atmosferi benziyor” diye konuştu. 
 
‘DİL YAŞAMDIR’
 
Adım adım bir ailenin nasıl yoksullaştığını anlatan Çınar, “Tıpkı adı gibi dilop dilop gidişlerini gösteriyoruz” dedi. Filmin çekimlerinin tamamlandığını ve montajının devam ettiğini aktaran Çınar, kısa filmin 10 gün sonra sadece Youtube üzerinden yayınlayacağını belirtti. 
 
15 Mayıs Kürt Dil Bayramı dolaysıyla anadilin önemine dikkat çeken Çınar, “Dil yaşamdır ve ölmemeli. Sinemacılar anadillerinde sanat yapmakta ısrar etmelidir. Kürt sinemasında şuan bir sessizlik var. Böylesi süreçler büyük bir üretim patlamasına dönüştürülebilir. Çok güzel üretimler ortaya çıkarılabilir. Kürtçe sanat durmayacak, devam edecek” diye ifade etti.