Kürtçe okuma, yazma ve geliştirme kampanyası

img

İSTANBUL - Çok sayıda sivil toplum örgütü ve yayınevinin desteğiyle Kürtçe Araştırmaları Derneği bünyesinde Kürtçe okuma, yazma ve geliştirme kampanyası başlatılıyor. Kampanyanın startı, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı dolayısıyla bugün verilecek. 

 
Kürtçeye yönelik asimilasyon politikalarına karşı bir araya gelen çok sayıda sivil toplum örgütü ve yayınevi, Kürtçe okuma, yazma ve geliştirme kampanyası başlatma kararı aldı. Kampanya kapsamında Kürtçe Araştırmalar Derneği (Komeleya Lêkolînên Kurdî) bünyesinde Kürtçe atölyeler açılacak. Başlatılacak atölyeler 4 hafta sürecek. Kampanyanın startı ise Kürt Dil Bayramı dolayısıyla bugün verilecek.
 
Kürtçe Araştırmalar Derneği Eşbaşkanı Leman Elmas, Kürt dili, kültürü, edebiyatı, folkloru, tarihi ve antropolojisi gibi alanlarda yürüttükleri çalışmalar ve kampanya hakkında bilgi verdi.
 
2016 yılında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan İstanbul Kürt Enstitüsü’nün üstlendiği misyon ile Mart 2017’de çalışmalarına başladıklarını dile getiren Leman Elmas, dil ve kültür soykırımının önüne geçmek için Kürtçenin Kurmancî, Kirmançkî (Zazaca) ve Soranî lehçelerinde dil kursları ve atölye çalışmaları yürüttüklerini belirtti.
 
Her yıl düzenli olarak üç dönem bu kursları açtıklarını ifade eden Elmas, bu kurslara her yıl bine aşkın kişinin başvurduğu bilgisini paylaştı. Elmas, aynı zamanda onlarca Kürtçe eğitmen yetiştirdikleri kurslarını koronavirüs salgını nedeniyle bu dönem online olarak verdiklerini kaydetti.
 
BİRÇOK MİLLETTEN KATILIM
 
Elmas, düzenledikleri Kürtçe dil atölyelerine Kürtler dışında İngiliz, Arap, Türk, Fransız ve Alman gibi diğer birçok milletten öğrencilerin katıldığına da ifade etti. Elmas, “Atölyelere katılım sağlayan yabancılar daha çok akademik çalışmalar yapmak isteyen kişilerden oluşmaktadır. Fakat atölyelere katılım sağlayan Kürtler ise Kürtçe okuma yazma öğrenip dilini geliştirmek veya unuttuğu dilini tekrardan öğrenmek için katılıyor” diye belirtti.
 
Kürt Dil Bayramı dolayısıyla Kürtçe üzerine çalışmalar yürüten sivil toplum örgütleri ve yayınevleri ile Kürtçe okuma, yazma ve geliştirme kampanyası düzenleme kararı aldıklarını söyleyen Elmas, bu konuda bir süredir çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.
 
DERSLER ONLİNE VERİLECEK
 
Kampanyasının startını ise 15 Mayıs (bugün) vereceklerini paylaşan Elmas,  Ramazan Bayramı’nın hemen akabinde dört hafta sürecek derslere başlayacaklarını belirtti. Cep telefonu veya bilgisayarı olan herkesi online verilecek bu derslere katılmaya davet eden Elmas, Katılımcılar düzenlenecek dört haftalık atölyeler ile Kürt dili ve alfabesini öğrenip Kürtçelerini geliştirebilir, Kürt edebiyatı ve tarihi üzerine bilgi sahibi olabilirler” dedi.
 
Elmas, ayrıca her yıl 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda eğitmenlik seviyesini bitiren öğrencilerine verdikleri belgeleri salgın dolayısıyla ileriki zamanda düzenlenecek bir programla takdim edeceklerine de açıkladı.