‘8. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’ başlıyor

img

İZMİR- 8. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali “Birlikte Yapabiliriz” temasıyla 6-16 Aralık’ta tiyatro severlerle buluşacak.

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf (TAKSAV) İzmir Temsilciliği her sene farklı temalarda düzenlediği festivalin 8’ncisine de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bu seneki Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali 6-16 Aralık tarihleri arasında İzmir Sanat Kültür Merkezi’nde “Birlikte Yapabiliriz” temasıyla sanatseverler ile buluşacak.

‘TENÊ EZ’ DE FESTİVALDE YER ALACAK

Festivalde Kürtçe oynanan tek perdelik “Tenê Ez” (Sadece Ben) adlı oyunu da sahnedeki yerini alacak. Gösterimi 10 Aralık saat 20.00 da olan tiyatro “Teatra Jiyana Nu”  öncülüğünde gerçekleşecek oyunun yönetmenliğini, Rugeş Kırıcı, Ömer Şahin, Cihad Ekinci yapıyor. Kürtçe oynanan tek perdelik oyun Türkçe üst yazı ile gösterime sunulacak.

Komedi türündeki oyunun konusu Charlie Chaplin’nin Büyük Diktatör filminden uyarlanmış. Oyunda savaşta kaza geçirip hafızasını kaybeden berberin yıllarca hastanede yatması ve o zaman içerisinde de ülkesinin ciddi bir ekonomik ve siyasi krizden geçmesi anlatılıyor.