Kitap Fuarı'ndaki yayınevleri satışların kötü olmasından şikayetçi

img

ANKARA - Eylül Fuarcılık tarafından düzenlenen Ankara Kitap Fuarı'na katılan yayınevleri, kağıt fiyatlarındaki artışın yayıncılık açısından ciddi sorun yarattığını belirterek, katılım ve satışların az olmasından da şikayet etti. 

Eylül Fuarcılık tarafından ATO Congreisum'da 2’ncisi düzenlenen Ankara Kitap Fuarı 27 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Kitap fuarının bu seneki konuk ülkesi ise Rusya olarak belirlendi. İlya Boyasov'un konuk yazar, Beşir Ayvazoğlu'nun ise onur yazarı olarak katılacağı fuarda, yaklaşık 300 yayınevi yer alıyor.
 
Kağıt fiyatlarındaki artışın kitap yayıncılığı açısından ciddi bir sorun yarattığını belirten kitap fuarındaki yayınevleri satışların kötü olduğunu belirtiyor.    
 
‘SATIŞLAR DÜŞÜK’
 
Kor Kitap, Weşanên Sor, Ginko Bilim, Ginko Çocuk ve Cem Yayınları olarak fuara katılan Burhan Coşar, fuara ilginin ve kitap satışların kötü olduğunu söyledi. Coşar, “Bunun birçok boyutu var ama en belirleyicisi yaşanan ekonomik kriz. Türkiye kendi kağıdını üretemiyor. Vakti zamanında üretiyordu ama özelleştirildi. Kağıt fiyatları yükselince biz de bunu kitap maliyetlerine yansıtmak durumunda kalıyoruz” dedi. 
 
İnsanlarda alım gücünün düşük olduğuna dikkat çeken Coşar, “İnsanlar kriz dönemlerinde genellikler kısıtladıkları ilk harcama kültürel harcamalar oluyor. Bu durum fuara da yansıyor. Daha önceki senelere göre satışlar düşük” şeklinde konuştu.  
 
‘EN ÇOK SATAN KİTAP DUYMAK ZORUNDASINIZ’
 
En çok satan kitabın, Kor Kitap etiketiyle çıkan 10 Ekim Ankara Katliamı dava sürecini konu edinen “Duymak Zorundasınız” adlı çalışma olduğunu ifade eden Coşar, insanların dayanışma ruhuyla kitabı sahiplendiğini belirtti.  
 
Coşar, Weşanên Sor’dan çıkan Arjen Arî kitaplarına da ilginin olduğunu dile getirdi.  
 
Coşar devamla şöyle dedi: “Bu yıl Kürtçe yayınevlerinin katılımı az. Bunu ekonomiye ve politik sebeplere bağlıyorum. Gündemi biliyorsunuz, kötü bir dönem yaşıyoruz. Öte yandan fuara gelmek bir yayıncı için gerçekten büyük külfet, kiralar yüksek. Bir de politik sebep de bunun üzerine binince durum bu.” 
 
‘FUARA KATILIM DÜŞÜK’
 
Notabene Yayınları çalışanı İbrahim Halil Canpolat da fuara katılımın önceki yıllara göre çok düşük olduğuna dikkat çekti. 8 yıldır Ankara Fuarı'na düzenli olarak katıldıklarını kaydeden Canpolat , “Katılımın az olması biraz da fuarın aynı sene içerisinde iki defa düzenlenmesinden kaynaklı. Memleketin hali de ortada, fuarın sık düzenlenmesi çok satışın olduğu anlamına gelmiyor. Kağıt fiyatlarına yapılan zamlar, alım gücünün düşük olması ister istemez kitap satışlarını da etkiledi. Dışa bağımlı bir ülkeyiz. İster istemez dolar fiyatı kağıt fiyatlarını da etkiliyor. Okur da bunun bilincinde.  Özellikle bizim okur çevresi ekmeğinden, suyundan  keserek kitap alan bir çevre olduğu için bu zamların nelerden kaynaklandığını bilincindeler. Dayanışmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu. 
 
‘KÜRTÇE KİTAPLARA İLGİ VAR’
 
İthaki Yayınları çalışanı Özgür Kocacı ise yıllardır fuarlarda çalıştığını vurgulayarak, katılımın diğer yıllara göre az olduğunu aktardı.
 
Kira bedellerinin yüksek olduğunu söyleyen Kocacı, “Kitapçılar fuara gelemiyorlar. Genellikler okuyucular hem kaliteli kitap okumak istiyorlar, hem de ekonomik olarak biraz daha düşük fiyata kitap bulmak istiyor. Bu da pek mümkün olmuyor. Müşteri kitabı seçiyor ama kasaya geldiği zaman alamadığı için bırakmak zorunda kalıyor. Üretici fiyatı düşürse de alım gücü düştüğü için insanlar kitap alamıyor” dedi. 
 
Kocacı, fuara katılımın az olmasına rağmen Kürtçe kitaplara ilginin çok fazla olduğunu ifade etti.