OHAL’de sanat zorlaştı

img

HATAY - Arap dil ve kültürünün gelişmesi için dikkat çekici faaliyetler yürüten Hataylı gençler, tiyatronun yanı sıra uzun metrajlı filmler de çekmeye başladı. En büyük desteklerinin halk olduğunu belirten oyuncu Sevcan Rencüzoğulları, OHAL süresince çok sıkıntılar çektiklerini anlattı. 

Hatay'da Arap Alevisi gençlerin, kültür ve sanat faaliyetleri ilgi çekiyor. Arapça tiyatro ve film çekimleri yaparak halkın gelenek, görenek ve kültürelleri işleyen gençler, bir yandan da dilin gelişimi için çalışıyor. Oyuncu Sevcan Rencüzoğulları, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. 
 
'HALKIN DESTEĞİ BANA GÜÇ VERİYOR'
 
Oyunculuk eğitiminin “alaylı” olduğunu dile getiren Rencüzoğulları, kendi çabasıyla mesleği ilerlettiğini söyledi. Rencüzoğulları, "Arapça film çekme fikri halktan geldi. Kaldı ki sinemacı değiliz hiçbirimiz. Ben 2009 senesinde ‘alaylı’ bir şekilde tiyatroya başladım. Ama şimdi çok ciddi bir tiyatro sevdalısına dönüştüm. Kendimi gün be gün geliştiriyorum. Halkın desteği bana güç veriyor" dedi.
 
'İKİNCİ UZUN METRAJLI FİLMİ ÇEKTİK'
 
Rencüzoğulları, ilk uzun metrajlı filmlerinin Hasan Fisso olduğunu anımsatarak, "Komedi türünde bir film idi. Biz Arap halkı için bu filmin en büyük özelliği  kolektif olması idi. Halkımızdan ciddi destekler geldi. Setimizi sürekli ziyaret edip yiyecek içecek taşıyorlardı. Eğlenceli ve değerli vakit geçiriyorduk. Yaklaşık bir ay kadar sürmüştü çekimler. Birçok yerde gösterimi oldu ve olumlu tepkiler aldık. Şuan Arapça uzun metrajlı ikinci filmimizi çekiyoruz.  Kayıp Tas adlı komedi filmimiz. Çok iddialı" diye konuştu.
 
'TİYATROMUZUN ARAPÇA OLMASI YASAK GEREKÇESİ'
 
"Bundan önce yine Antakya’da Arapça çekilen ve tek kadın oyuncu olarak oynadığım kısa metrajlı filmler festivallerde gösterildi. Filmin İtalya ve Tanzanya'da finalist olması çok onurlandırıyor ve beni biraz motive ediyor" diyen Rencüzoğulları, "Bizler çalışmamızdan meyveler alınca daha da kendimizi sanata veriyoruz" dedi. Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde yaşadıkları sıkıntılara da değinen Rencüzoğulları, "OHAL sürecinde ciddi sıkıntılar yaşadık. İki ayrı tiyatro sahnemize yasak geldi. Bakanlığın açıklaması ise Arapça olması idi. Bu kabul edilebilir bir durum değil" diye belirtti. 
 
Film çekimlerinde yaşadıkları sıkıntılara da dikkat çeken Rencüzoğulları, şunları söyledi: "Film çekimleri sırasında ekonomik olarak sıkıntılar çektik tabii. Sonuçta herhangi bir sponsorumuz yoktu ve kendi şartlarımızda sinema filmi üretmeye çalışıyorduk. Bizler bu sıkıntılara ve engellemelere rağmen üretmeye devam edeceğiz"