Şirnex’te ‘Di Helbestê De Rengên Botanî’ paneli

img

ŞIRNEX - “Di Helbestê De Rengên Botanî” panelinde konuşan Şair Berken Bereh, Botan’ın siyasetiyle, kültür ve edebiyatıyla çok mühim bir yer olduğunu söylerken, Şair Ali Bayram da Kürt edebiyatının gelişmesi için Kürtçenin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğine değindi.

Şirnex Barosu, Dünya Anadil Günü vesilesiyle Cizîr (Cizre) ilçesinde bulunan Tahir Elçi Konferans salonunda Kürt Şair Berken Bereh ve Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Şair Ali Bayram’ın katılımıyla “Di Helbestê De Rengên Botanî” paneli düzenledi. Moderatörlüğünü avukat Hüsnü Kaplan’ın yaptığı panele, Cizîr Birca Belek Dil ve Kültür Derneği eşbaşkanları ve yöneticileri, Baro Başkanı Rojhat Dilsiz, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şirnex Şubesi Eşbaşkanı Esin Yılmaz ve çok sayıda avukat katıldı.

Baro Başkanı Dilsiz’in açılış konuşmasıyla başlayan panelde ilk olarak Bereh söz aldı.

‘ŞİİRLERİMİ BOTAN’IN RENKLERİ SÜSLER’

 “Her şair toprağına benzemeli eğer benzemiyorsa halkı ve toprağı için bir şey yapamaz” diyen Bereh, ilk Kürtçe şiirinin 1979 yılında yayın hayatına başlayan Tirêş dergisinde yayınlandığını belirtti. Şair olarak, Melayê Cizîrî ve Feqîyê Teyran’dan etkilendiğini ve onları esas aldığını belirten Bereh, “Botan bölgesi siyasi, kültürel, sanatsal ve edebiyat açısından önemlidir. Şirnex’te doğup bir süre Cizîr’de yaşadığım için elbette ki Botan’ın şiirlerimde yeri ayrıdır. Şiirlerimde, Şirnex kapısı, Dicle Nehri, Surlar, Cudi Dağı, Herekol Dağı, Besta Bölgesi, Gabar Dağı ve Pira Bafid vardır. İnsanlık tarihinde de Botan’ın önemli bir yeri vardır. Berken Bereh olarak şiirlerimde Botan’ın renklerini vermeye kaldım” dedi.

Botan’ın iki başat renginin şiirlerini süslediğini ifade eden Bereh, “Birincisi direniş açısından, ikinci ise medeniyet ve uygarlık açısından. Şehir denildiği zaman ilk olarak aklıma Cizîr gelir. Bunun nedeni burada yaşamış olma ihtimalim ve Feqiyê Teyran’dan etkilenme olabilir. Şiirlerimde ki renklilik Botan’ın direnişidir” diye belirtti.

Bereh açıklamalar ardından sevilen şiirlerini okudu.

Ardından konuşan Bayram, Kürt edebiyatının gelişmesi ve geniş kitlelere ulaşması için Kürtçe’nin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini ifade etti. Lise yıllarında Kürtçe üzerine çalışmalar yaptığını söyleyen Bayram, o süreçlerde kısıtlı sayıda kaynakların olduğunu belirtti. Bayram, modern Kürt edebiyatının Mehmet Uzun’la tanınmaya başladığını ve Kürtçe’ye verilen önemin arttığını söyleyerek, bunun da Kürtçeye yönelimi artırdığını belirtti.

‘CIZÎR DÜNYANIN EN ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN’

Bayram, bir konferansta karşılaştığı dil bilimcisi Micheal Child’in Cizre’nin kültürel, sanatsal ve edebiyat açısından dünyanın en önemli merkezlerinden biri olduğunu aktardığını söyledi. Bayram, Cizre’nin tarihte Kürt kültürü açısından önemine vurgu yaparak, Kendi şiirlerinde Cudi, Gabar, Dicle Nehri ve Şırnak kapısından esinlendiğini kaydetti. Bayram, insanın doğduğu toprakların etkisinde kalarak şiirlerini yazdığını belirterek, şiirlerinde Botan’ın renklerini yansıttığını dile getirdi.

Bayram, şiir kitabı olan Xewna Kolayî’de şiirlerini okudu.

Panelistlerin konuşmalarından sonra, soru cevap kısmıyla program bitti.