'Sanatsal Etkinlikler' programında renkli görüntüler

ŞIRNEX - Silopiya'da gerçekleştirilen "Sanatsal Etkinlikler" programı kapsamında renkli görüntüler ortaya çıktı. 
 
Şirnex'ın Silopiya (Silopi) ilçesinde organizatörlüğünü Kadın Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği'nin (KASED) üstlendiği “Sanatsal Etkinlikler" kapsamında çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri düzenlendi. Silopiya Belediyesi'nin düzenlediği etkinliğe, çok sayıda kişi yöresel kıyafetlerle katıldı. 
 
DİL,KÜLTÜR VE SANATIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ 
 
Programda konuşan Silopiya Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan, dil, sanat ve kültürün önemine dikkat çekerek, "Kültür ve sanat bakımında zengin bir halkız. Ancak günümüzde Kürt kültürü, sanatı ve dili üzerinde çeşitli asimilasyon politikaları yürütüyorlar. Kültürümüzü ve dilimizi bizlere unutturmak için her şeyi yaptılar. Ancak belediyeleri tekrar aldığımızda ilk işimiz kapatılan kurumları aktifleştirmek oldu. Yoğun bir emekle bu porgramı organize eden KASED'e teşekkür ediyoruz" dedi. 
 
Ardından belediyenin açtığı govend (halay) ve erbane atölyelerine katılan kursiyerler, etkinliklerde performanslarını sergiledi. Barış Anneleri, klamlar seslendirdi. 
 
Programda, Kürtlerin ulusal kıyafetlerinin sergilendiği defile yapıldı. Program, "Kolektîfa Rîtmên Azad” adı altında müzik dinletisiyle son buldu.