Silopiya'da 'Sanatsal Etkinlikler' programı başlıyor

img
ŞIRNEX - HDP’li Silopiya Belediyesi, “Sanatsal Etkinlikler” programı kapsamında çeşitlik kültür ve sanat etkinlikleri düzenleyecek. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Silopiya Belediyesi'nin “Sanatsal Etkinlikler" programı yarın başlıyor. Belediyenin açtığı govend (halay) ve erbane atölyelerine katılan kursiyerler, etkinliklerde performanslarını sergileyecek. Ayrıca Kürtlerin ulusal kıyafetlerinin sergileneceği bir defile düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında “Kolektîfa Rîtmên Azad” adı altında müzik dinletisi de yapılacak. Etkinlik programı saat 14.00’da Yenişehir Mahallesi’nde bulunan Mem û Zîn Düğün Salonu'nda başlayacak.  
 
'BÜTÜN HALKIMIZI BEKLİYORUZ'
 
Belediyenin Kadın Politikaları Dairesi'nden çalışan sosyolog Evin Hasanoğlu, "Dilimiz, kültürümüz ve sanatımız varlığımızdır. Bunu yaşatmak ve yaymak için çeşitli programlar yapıyoruz. Özellikle genç kadınlar için erbane ve halay atölyesi başlattık. Atölyeler 1 Şubat’ta başladı. Kayıtlarımız başladığı zaman yoğun bir katılım talebi oldu. Atölyeye katılan arkadaşlarımız, eğitimlerine devam ediyor. Bu atölyelere katılan kursiyerlerimiz öğrendiklerini halkımız için sahneleyecek. Mem û Zîn Düğün Salonu’nda gerçekleştireceğimiz şölenimize bütün halkımızı davet ediyoruz” diye konuştu. 
 
ÖĞRENDİKLERİNİ SERGİLEYECEKLER 
 
Silopiya Belediyesi tarafından verilen erbane atölyesine katılan Amine Yiğit, "Bir ay boyunca öğrendiğimiz şeyleri Pazar günü yapılacak etkinlikte sergileyeceğiz. Bütün halkımızı bekliyoruz” çağrısı yaptı. 
 
Erbane atölyesine katılan Sema Ökmen, "Buraya ilk geldiğim zaman erbane çalmayı hiç bilmiyordum. Kısa sürede birçok parçayı çalmayı öğrendim. Şimdi ‘Ey narê’, ‘Min di go melê’ ve ‘Çoxo’ parçalarını rahatlıkla çalabiliyorum. Daha önce bunların adını bile bilmiyordum. Kursa gelince bunları öğrendim ve çalıyorum" ifadelerini kullandı. 
 
Hem erbane hem de govend atölyesine katılan Rojda Acar ise, "2 Şubat’ta kursa başladım. Bu süreçte hem erbane çalmayı hem de yöresel halaylarımızı öğrendim. Şimdi 'Esmer', 'Granî', 'Talanê' gibi oyunları oynamayı öğrendim. Kursa gelmeden önce hiçbirini bilmiyordum. Çok güzel bir eğitim süreci oldu. Bu kurslarda çok eğlendik ve çok şey öğrendik. Şimdi de bu öğrendiklerimizi sahneleyeceğiz" şeklinde konuştu.