Şirnex’te şevbuhêrk düzenlendi

img

ŞIRNEX- Şirnex Emek ve Demokrasi Platformu, Dünya Anadil Günü dolayısıyla çîrokbêj ve dengbêjlerin katılımıyla "şevbuhêrk" düzenledi.

Şirnex Emek ve Demokrasi Platformu, Dünya Anadil Günü dolayısıyla Şevbûherk düzenledi. Şirnex merkezde bulunan bir otelde gerçekleşen geceye Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şirnex Milletvekilleri Nevroz Uysal Aslan, Zeki İrmez, Şirnex, Cizîr ve Elkê (Beytüşşebap) belediye eşbaşkan adayları, KESK Şirnex Şubeler Platformu, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Şirnex Temsilciliği, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şirnex Şubesi, Birca Belek Dil, Kültür ve Sanat Derneği’nin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı.

Çîrokbêj Erkmen, Dengbêj Xelîl Katar ve Mehemedê Batû’nun sahne aldığı programda, “Kurdi biaxive, Kurdî bixwine, Kurdi binivîse”, “Zimanê me hebûna me ye”, Ziwanê ma estbiyayîşê ma yo” ve “Mafê tendurîstîyê yê bi zimanê zikmakî” pankartları asıldı.

‘ZIWANÊ MERDIMÎ RUMETÊ MERDİMÎYA’

Kürt dili ve kültürü mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başlayan programın açılış konuşması Zazaca yapıldı. Programda konuşan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası üyesi Hüseyin Turhanlı, “Merheba meymanê ma yê erjayeyê! Şima pêro xêr ameyî çalakiya ma! Ma ewro seba 21 ê Sibatî rojê ziwanê dayikê yê dinya ameyê têhet. Şima zî zanê ke; Ziwanê merdimi rumetê merdimîya yo! Ziwanê merdimi estbiyayîşê merdimi yo! Ziwanê merdimi welatê merdimi yo! Statûya ziwanê Kurdkî, do rojêk bibo statûya şarê ma Kurdan” dedi.

Açılış konuşmasının ardından çirokbêj Ayhan Erkmen hikayelerini anlatırken Dengbêj Xelîl Kadar ve Mehemedê Batû da sırayla klamlarını seslendirdi.

Program çekilen halayların ardından son buldu.