Performans sanatçısı Olacak: Çalışmalarım hayatta çatlak açıyor

img

İSTANBUL – Kültür - sanat alanında çalışmaların sergilendiği  Atelier Muse’un kurucusu ve performans sanatçısı Müge Olacak, yaptığı çalışmalarında dans ile birlikte sporcu geçmişini birleştirdiğini dile getirerek, "Çalışmalarım da süreci ortaya koyan, birleşme ve etkileşme alanları açmayı araştıran, belki de hayatta bir çatlak açan çalışmalar" dedi.

 
Türkiye ve dünya genelinde çalışmalar yürüten bir performans sanatçısı olan Müge Olacak, aynı zamanda İstanbul'da kültür sanat alanında yapılan çalışmaların sergilendiği  Atelier Muse’un da kurucusu. Olacak, Almanya’nın önde gelen performans sanatları merkezlerinden HAU Hebbel am Ufer tarafından ortak çalışma programı için Berlin'e davet edildi. Olacak, Berlin’de "Uluslararası tiyatro, dans ve performans sanatlarının bir kesişim noktası olarak araştırma ve üretime yönelik çağdaş sanat pozisyonlarının sunulması ve desteklenmesi" projesi kapsamında çalışacak.
 
Berlin’de bulunduğu süre zarfında "Uluslararası sanat ve kültür politikaları, sanat yönetimi yaklaşımlarına” dair çalışmaların yanı sıra kendi sanatsal üretimleri üzerine de çalışmalar yürüteceğini belirten Olacak, Atelier Muse’un üstlendiği sanatta ve sanat yönetiminde yenilikçi yaklaşımların ve iş birlikteliklerinin geliştirilmesi için ekip olarak çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. 
 
'ÇALIŞMALARIM HAYATTA ÇATLAK AÇAN ÇALIŞMALAR'
 
Türkiye'de ve yurtdışında pek çok çalışmaya imza atan bir performans sanatçısı olan Olacak, performanslarında öne çıkardığı noktaları şöyle sıraladı: "Performans ve disiplinler arası çalışmalarımda kendim ve o an içinde bulunduğum halle, yerle ve zamanla akışkan bir ilişki içinde olmayı araştırıyorum. Çocukluğumdan beri hareket, hayatımın çok önemli bir parçası olagelmiştir. Güçlü bir sporcu geçmişimi dansın akışkanlığıyla birleştirince aradığım şeyin, aynı zamanda güçlü ve yumuşak olabilmek olduğunu düşünüyorum. Bu da beraberinde bütünlüğü taşıyor. Her farklı olasılığa alan açıyor. Benim çalışmalarım da süreci ortaya koyan, birleşme ve etkileşme alanları açmayı araştıran, belki de hayatta bir çatlak açan çalışmalar."
 
'ELİMİZDEN DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDEN DAHA FAZLASI GELİYOR'
 
Yaptığı işi, hayal ettiği şekilde yapabilecek ortaklıklar kurabilince “özgür” olduğunu dile getiren Olacak, ortaklık kurulurken söz verildiğinde bunun bir sorumluluk getirdiğinin farkında olarak bunu yerine getirmek gerektiğini belirterek, “Emin olun elimizden düşündüğümüzden daha fazlası geliyor" diyor.
 
'KADINLARIN UMUDU VE GÜCÜ OLDUĞUNA İNANIYORUM'
 
Türkiye'de kadın gerçekliğinden yola çıkarak kadın sanatçı kimliği üzerine de konuşan Olacak, Türkiye’de kadınların çok güçlü olduklarını düşündüğünü söyledi. 
 
Kadın sanatçıların ortaya çıkardığı eserlere bakıldığında kaliteli üretim yapan ve emek veren sanatçıların bunun karşılığını aldığını dile getiren Olacak, “Mekana, zamana takılmıyorum, bir şekilde alıyoruz. Bu, cinsiyetten bağımsız olarak geçerli tabi ki ama şunu söylemeden edemem; Fransa’dan performans sanatları üzerine çalışan ve Türkiye’de bu alanın oyuncularını tanımak üzere bulunan bir araştırma ekibine bahsettiğim tüm isimler kadın ve dünya çapında işler yapan sanatçılardı. Yine birlikte çalıştığım, Atelier Muse’u taşıyan ana ekip ağırlıkla kadınlardan oluşuyordu. Dolayısıyla kadınların inancının, umudunun ve gücünün olduğuna inanıyorum" dedi. 
 
'HAYATA VE BİLGİYE DAİR MERAKLI BİR KARAKTERİM'
 
Bilgiye ve hayata dair merakının olduğunu vurgulayan Olacak, daha fazla öğrenmek için yaşadığını söyledi. 
 
Yaşamaya alan açmak istediğini belirten Olacak, sanatçı Doğukan Çiğdem “Yaşayarak, deneyimleyerek öğrenmeye zamanımız yok gibi davranıyoruz” sözünü hatırlatarak, “Ben de zamanı deneyimlemeye, dinlemeye, gözlemlemeye, yapmaya alıyorum. Etrafımda aktive olduğunu, bu kıvılcımın işe yaradığını söyleyen kişiler olduğunu gördükçe de doğru yolda olduğumu hissedip bundan güç alarak devam ediyorum" diye ifade etti. 
 
'SANAT ÜRETİMİ KONUSUNDA BİR EKİP KURACAĞIM'
 
Olacak, sanatını sergilerken üzerinde yoğunlaştığı konuların başında "Öz değer farkındalığı" olduğunu söyledi. En son sergilediği "For Sale"(Satılık) isimli performansında da bunu işlediğini dile getiren Olacak şöyle devam etti: “Herkesin sadece var olmasının kendi başına değerli olduğu ve bunu yaşamak üzere alan açmaya niyetli bir işti. Kendimizi olduğumuz gibi ifade edebilmeye, samimiyete de çok önem veriyorum. Rol yapamam mesela, dolayısıyla o anda olmayı ve bunu yansıtmayı tercih ediyorum.” 
 
Birlikte üretmeye önem verdiğini vurgulayan Olacak, “Yakın gelecekte sanat üretimi anlamında bir ekip kurmak üzere çalışıyorum" dedi. Olacak son olarak, özgürlük deyince aklına gelen ilk şeyin “Berna Kurt’tan; Bütün bedenler özgür olsa” sözünün olduğunu söyledi.