Gözaltılara tepki: Özgürlükler ihlal ediliyor

  • kadın
  • 11:20 23 Mayıs 2020
  • |
img
DİYARBAKIR - Amed Emek Demokrasi Platformu Kadın Meclisleri, siyasetçi ve kadın aktivistlere dönük gözaltı operasyonuna tepki göstererek, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün ihlal edildiğine vurgu yaptı. 
 
Amed Emek Demokrasi Platformu Kadın Meclisleri, Diyarbakır merkezli yürütülen operasyonlar kapsamında birçok Kürt siyasetçi ve kadın aktivistin gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, insan hakları, kadın ve çocuk alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerine yönelik gerçekleşen bu tür operasyonların son yıllarda sistematik bir hal aldığına vurgu yapıldı. 
 
KAMUYA AÇIK FAALİYETLER
 
Açıklamada, Rosa Kadın Derneği, Barış Anneleri Meclisi, Kürt kadın siyasetçilerinin faaliyetlerinin kamuoyuna açık faaliyetler olduğuna dikkat çekilerek, “Kadına yönelik şiddetin ve eşitsizliğin ortadan kaldırılması için enerjisini kanalize etmesi gereken devlet erki, bugün bu konuda emeğini esirgememiş birçok kadının toplumsal muhalif düşüncesine ve örgütlenme hürriyetini yok saymaya çalışmaktadır. Ayrıca Ramazan Bayramı’ndan sonra çocuk yaşta evlilikler ile ilgili yasa tasarısının meclis gündemine alınacağı ve tüm kadın kurumları gibi Rosa Kadın Derneği’nin bu tasarıya ilişkin hazırlık yaptığı sırada bu operasyonun yapılması dikkat çekicidir” denildi. 
 
‘SERBEST BIRAKIN’
 
Açıklamada, siyasetçilerin ve hak odaklı faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin yönetici ve üyelerine yönelik gözaltı ve tutuklamaların, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün ihlali olduğunu kaydedildi. Açıklamada, demokratik teamüllere aykırı olan bu durumu kabul edilmediği belirtilerek, gözaltıların serbest bırakılması istendi.