Star Kadın Derneği şiddete karşı mücadele verecek

img

VAN - Kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele etmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla kurulan Star Kadın Derneği Yönetim Kurulu üyesi sosyolog Aslıhan Şedal, "Kadına yönelik şiddet benim de sorunum" diyen herkesi birlikte mücadeleye çağırdı. 

 
Van'da 7 kadının bir araya gelerek kısa bir süre önce kurduğu Star Kadın Derneği, kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele etmek, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, kadınların karar alma mekanizmalarına dahil olmasını sağlamak ve toplumsal cinsiyet rolleriyle mücadele etmek amacıyla çalışmalarını yürütecek. 
 
Kadınların hayatın her alanında var olmaya devam edeceğini vurgulayan Star Kadın Derneği Yönetim Kurulu üyesi sosyolog Aslıhan Şedal, "Kadına yönelik şiddet benim de sorunum" diyen herkesi birlikte mücadeleye çağırdı.
 
EĞİTİM ATÖLYELERİ YAPILACAK
 
Her güne yaşanan kadın katliamları, kadın intiharları ve istismar vakalarına değinen Şedal, kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele etmenin temel amaçları olduğunu vurguladı. Saha çalışmaları yaparak, öncelikle kentin şiddet analizini ortaya çıkaracaklarını belirten Şedal, “Şiddete maruz bırakılan kadın ve çocukların başvurularını alarak, hukuki, psikolojik destekte bulunmak temel amacımız. Çeşitli konularda eğitsel atölyeler yapmayı ve sosyal alanların açılması için çalışmalar yürütmeyi düşünüyoruz” dedi. 
 
'KADINLAR HER ALANDA VARLIĞINI SÜRDÜRECEK' 
 
Kadınlara söz hakkı tanımayan, kadınları yaşamın her alanında ötekileştiren ve evlere hapseden anlayışa karşı durmanın önemine vurgu yapan Şedal, "Kadınlar hayatın her alanında var olmaya devam etmelidir. Biz Star Kadın Derneği olarak kadınların eşit haklara sahip olması, kadına yönelik şiddetin son bulması için mücadele edeceğiz ve 'kadına yönelik şiddet benim de sorunum' diyen herkesi yanımızda olmaya davet ediyoruz” çağrısı yaptı. 
 
‘ŞİDDETTE SADECE FİZİKİ BOYUT ELE ALINIYOR’
 
Çocuğa yönelik istismar, erken yaşta zorla evlendirme gibi sorunların toplumsal sorun olduğunu vurgulayan Şedal, şiddetin tür ve kapsamlarını şöyle sıraladı: “Biz erken yaşta zorla evlendirmeyi cinsel şiddet olarak ele alıyoruz. Toplum kadına yönelik şiddeti sadece fiziki boyut olarak ele alıyor. Oysa ki kadına yönelik şiddetin bir çok boyutu vardır. Sözlü, cinsel, psikolojik, fiziksel ve ekonomik şiddet olarak sıralayabiliriz. Psikolojik şiddet; zorlamak, aşağılamak, cezalandırmak, öfke, gerginlik boşanmak amacıyla karşı tarafa baskı uygulamak ile yaptırım ve tehdit aracı olarak kullanılmasıdır. Sözel şiddet ise söz ve hareketlerle korkutma, sindirme, cezalandırma ve kontrol aracı olarak kullanılmasıdır. Ekonomik şiddette de kadının çalışmasına, düzenli bir iş tutmasına engel olmak ya da zorla çalıştırmak. Fiziksel şiddet; itmek, tokat atmak, ısırmak, boğmaya çalışmak, tekmelemek, eşya fırlatmak gibi sorunlarla karşılaşıyor. Cinsel şiddeti ise kişinin cinsel ilişkiye zorlaması, cinsel içerikli küfürler edilmesi gibi tanımlayabiliriz.”