Madrid’de binlerce kadından 8 Mart provası: Jin Jiyan Azadî

  • kadın
  • 13:17 13 Şubat 2020
  • |
img

HABER MERKEZİ – İspanya’nın başkenti Madrid’in ünlü Sol Meydanı’nda buluşan binlerce kadın 8 Mart provası yaparken, Kürt kadınlarının mücadelesini “Jin Jiyan Azadî” sloganıyla selamladı. 

 
İspanya’nın başkenti Madrid’in ünlü Sol Meydanı’nda geçen Pazar günü biraraya gelen binlerce kadın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne hazırlık da denebilecek etkinlikte buluştu. "Hiçbir kadın yalnız değildir" diyen feministler, göçmen kadınların yaşam koşullarına da dikkati çekti. Resmi rakamlara göre, 7 bin kadının oluşturduğu feminist zincirde kadınlar iki ayrı kıtadan Şili ve Rojavalı hemcinslerinin verdiği mücadeleyi selamladı, yanlarında olduklarını haykırdılar.
Merkeze çıkan tüm yollarda kadınlar, halaylar çekerek Sol Meydanı’na giriş yaptı. Kürt kadının radikal İslamcı örgütlere karşı verdiği mücadeleyle yeni bir tarih yazdığını ifade eden feminist örgütler, onları bu mücadelelerinde asla yalnız bırakmayacaklarının altını çizdiler. 
 
Kürt kadınlarının sayısının çok az olduğu Madrid’de, binlerce kadının "Jin, jiyan, azadî" sloganı sokaklarda karşılık buldu. Halay çeken kadınlar, bunun bir prova olduğunu 8 Mart’ta daha güzel halay çekeceklerini dile getirdi. Eylemde özelikle Rovajalı kadınların mücadelesine olan ilgi dikkati çekti. 
 
MUJER VİDA LİBERTAD 
 
Sol Meydanı dolduran feminist kadınlar, “Que viva la lucha de las mujeres kurdas” (Yaşasın Kürt kadınlarının mücadelesi) vurgusu öne çıktı. Kent merkezinde çekilen halayda sık sık Kürt kadın mücadelesinin sloganı olan “jin jiyan azadî”yi İspanyolca “Mujer, vida, libertad” olarak attı. Meydan’da Kürt özgürlük mücadelesine vurgu yapan marş, slogan ve şarkılar sıklıkla dile getirildi.