Filiz Kaplan'ı öldüren Ceritoğlu’na ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

  • kadın
  • 17:53 12 Şubat 2020
  • |
img

MERSİN- Mersin'de boşandığı eşi Filiz Kaplan'ı öldüren tutuklu sanık Murat Ceritoğlu'na mahkemece "tasarlayarak kasten insan öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Mersin'in Toroslar ilçesine bağlı Turgut Türkalp Mahallesi'nde 28 Haziran günü Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki işine gitmek üzere evinden çıkarken bir yıl önce boşandığı erkek Murat Ceritoğlu ve üç arkadaşı tarafından öldürülen Filiz Kaplan'ın karar duruşması  Mersin 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Murat Ceritoğlu, tutuksuz yargılanan sanıklar M.D, A.A. ve H.G., Kaplan ailesi, taraf avukatlar katıldı. Mahkeme heyet, ilk olarak olay günü kullanılan aracın GPS kayıtları okundu. Kayıtlarda sanık Ceritoğlu'nun olaydan önce bir kaç defa  Kaplan'ın evi ve işyerinin bulunduğu bölgeye gidip keşif yaptığı ortaya çıktı.

'HEPSİ CEZALANDIRILSIN'

İddia makamı esasa dair mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanık  Ceritoğlu'nun "tasarlayarak kasten insan öldürme" suçundan indirimsiz olarak cezalandırılması talep edildi. Ayrıca tutuksuz yargılanan 3 sanığın  beraatine karar verilmesini istedi. Mütalaaya karşı konuşan Kaplan'ın oğlu Gökhan Kaplan, "Hayat devam ediyor ama eksik devam ediyor. Arkamda dağ gibi duran annemi kaybettim. 4 zanlı fikir ve eylem birliği yapmıştır. Hepsinin cezalandırılmasını istiyorum. Yarım kalan işlerini tamamlamak istiyorlar. Annemden sonraki hedef benim" dedi.  Kaplan'ın kızı Selcan Kaplan da olay günü araçta bulunan 3 şüphelinin cezalandırılmasını istedi.

Ceritoğlu, 24 Haziran 2019'da kızından para almak için eşinin bulunduğu evin oraya gittiğini ileri sürerek, "Ayın 26'sındakini hatırlamıyorum. Diyecek bir şeyim yok. İğne ile cezalandırma varmış. Öyle bir şey varsa ben istiyorum" dedi. Mahkeme heyeti, Ceritoğlu'na "tasarlayarak kasten insan öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verip, iyi hal indirimi uygulanmadı. Tutuksuz yargılanan 3 kişiye ise beraat kararı verildi.