Savcı 'meşru savunma' dedi, hakim tahliye etmedi

img
İSTANBUL - Kendisine şiddet uygulayan eşini öldüren Hülya Halaçkaya’nın yargılandığı davada savcı “meşru müdafaa” vurgusu yaparak tahliye istedi. Avukatların da bu yönde beyanlarına rağmen mahkeme tutuklulukta ısrar etti. 
 
İstanbul Güngören’de 25 Ağustos 2019 tarihinde şiddet gördüğü eşi Kadir Ören’e karşı öz savunmada bulunarak öldüren Hülya Halaçkaya’nın, 24 yıl hapis istemiyle yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Bakırköy 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu yargılanan Halaçkaya ve avukatları Meriç Eyüpoğlu ile Cansu Demir duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmayı ayrıca Halaçkaya’nın ailesi, maktul yakınları ile çok sayıda kadın örgütü de izledi. 
 
Duruşma, Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından hazırlanan otopsi raporunun okunmasıyla başladı. Raporda, Kadir Ören’in vücudunda iki bıçak darbesinin olduğu ve birinin öldürücü olduğu belirtildi. Duruşmada söz alan avukat Meriç Eyüpoğlu, müvekkilinin kendisini savunma maksadı olduğunu ve bıçağı öldürmek için kullanmadığını söyleyerek, kalbe gelen bıçak darbesinin boğuşma sırasında olduğunu söyledi. 
 
Halaçkaya’nın tahliyesini talep eden Eyüpoğlu, ATK raporunun tahliye için yeterli delil teşkil ettiğinin altını çizdi. Halaçkaya’nın yaşadığı şiddet öyküsünün ortaya çıkması için dosyanın İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda travma alanlarında çalışan uzmanlara gönderilmesini isteyen Eyüpoğlu, olay günü müvekkilinde tespit edilmeyen yara izlerini ve bulguları tespit edebileceğini dile getirdi. Eyüpoğlu, ayrıca ATK raporunun burada incelenerek teknik hususların açıklanmasını talep etti.
 
Duruşmada söz alan Halaçkaya’nın diğer avukatı Cansu Demir de, müvekkilinin parası olmadığı için boşanma davası açamadığını ifade etti. Demir, Halaçkaya’nın boğuşma sırasında meşru savunma yapmasının hayatın olağan akışına uygun olduğunu belirtti. 
 
SAVCI: MEŞRU MÜDAFAA İÇİNDE 
 
Savcı da, Halaçkaya’nın Türk Ceza Kanunu (TCK) 25/2 kapsamında meşru müdafaa sınırlarının aşıldığını belirterek, bu nedenle ceza verilmesine yer olmadığına karar verilip tahliye edilmesini talep etti. Halaçkaya’nın avukatları da tahliye talep ederek, karar için ek süre istedi. Maktul avukatları da karar için beyanlarda bulunmak için ek süre talep etti.
 
Mahkeme heyeti savcı ve avukatların tahliye talebini reddederek, duruşmayı 11 Şubat’a erteledi. 
 
‘ÖLMEMEK İÇİN ÖLDÜRDÜ’
 
Duruşmanın ardından Halaçkaya’nın avukatları, ailesi ve kadın örgütleri adliye önünde basın açıklaması yaptı. “Ölmemek için öldürdü Hülya Halaçkaya’ya özgürlük” pankartının açıldığı açıklamada, avukat Cansu Demir konuştu. Halaçkaya’nın yaşamak için öldürdüğünü söyleyerek, tahliye edilmemesinin hiçbir açıklamasının olmadığını belirten Demir, 11 Şubat’ta Halaçkaya ile dayanışmak için tüm kadınları Bakırköy Adliyesi’nde görülecek duruşmaya çağırdı.