Gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istediler

  • kadın
  • 13:15 30 Kasım 2019
  • |
img

BATMAN - Batman'da HDP Kadın Meclisi üyerleri, gözaltına alınmalarına tepki gösterdikleri 30 kişinin derhal serbest bırakılmalarını istedi. 

Batman’da 27 Kasım’da yapılan ev baskınlarında aralarında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) delegeleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticilerinin bulunduğu 30 kişi gözaltına alınmıştı. Savcılık talebi üzerine bu 30 kişinin gözaltı süresi mahkeme tarafından 4 gün daha uzatıldı. 
 
HDP Batman Kadın Meclisi, partilerinin İl Örgütü binasında yaptıkları açıklamayla operasyona tepki gösterdi. Açıklamada, "Erkek devlet şiddetine karşı isyandayız" pankartı açıldı. 
 
'SERBEST BIRAKILMALILAR'
 
Açıklamada konuşan HDP PM üyesi Nurten Üzümcü, gözaltına bulunanların serbest bırakılmasını istedi. Operasyonlarla kadın kurumlarının yaptığı çalışmaların kriminalize edilmek istendiğini ifade eden Üzümcü, "Gençlik, emek, kadın alanında Türkiye yasaları ile kurulmuş kurumlarında çalışma yürüten arkadaşlarımızın gözaltına alınmasını kınıyoruz. Kadın arkadaşlarımız ezilen tüm halklar ve kadınlara yönelik yaptığı çalışmalar herkes tarafından bilinmektedir. Bunu da eşbaşkanlık sisteminin hedef alınmasından nafaka hakkına kadar tüm alanlarda görüyoruz. Tüm bunlara rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.