Xelef’ten sonra SMO’dan bir kadın düşmanı uygulama daha

img

HABER MERKEZİ – Suriye Milli Ordusu, Kuzey ve Doğu Suriye saldırılarında katlettikleri YPJ’li Amara Renas’ın cenazesine işkence ettikleri videoyu sosyal medya hesaplarından paylaştı. 

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırıları sırasında Türkiye destekli gruplar tarafından işkence edilerek katledilen Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in paylaşılan videosuna tepkiler devam ederken, yeni bir kadın düşmanı uygulamanın daha yaşandığı görüldü.

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO), önceki gün katlettikleri YPJ’li kadının cenazesine işkence ettikleri videoyu sosyal medya hesaplarından paylaştı. Videodaki kadının Amara Renas kod isimli Azize Celal olduğu ve ateşkesin yürürlükte olduğu 21 Ekim günü Kobanê’nin Çelbê köyündeki saldırılarda çekildiği öğrenildi.

 BENZER UYGULAMALAR DAHA ÖNCE DE YAŞANDI

Geçtiğimiz yıl da Türkiye destekli grupların Efrîn’e dönük saldırıları sırasında Barîn Kobanê de katledildikten sonra bedenine işkence edilmiş ve bu görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaşılmıştı. Yine Ekin Wan (Kevser Ertürk) da 2015 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri ile çıkan çatışmada yaşamını yitirmiş, daha sonra ise bedeni teşhir edilmişti.