Eşi tarafından rehin alınan Nurcan Altundal: Ölmek istemiyorum

img
MERSİN - Nurcan Altundal'a sistematik işkence uygulayan ve 2 çocuğuyla birlikte rehin alan Ali Altundal'ın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Nurcan Altundal, sanığa gerekli cezanın verilmesini talep ederek, "Emine Bulut gibi çocuklarımın gözü önünde ölmek istemiyorum" dedi. 
 
Mersin’de Nurcan Altundal'a sistematik işkence uygulayan ve 2 çocuğuyla birlikte rehin alan Ali Altundal'ın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Mersin 20'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen  duruşmaya "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamasıyla tutuklu bulunan sanık Ali Altundal, Nurcan Altundal ile çocukları, tanıklar ve  avukatları katıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi  de dosyaya müdahil oldu. 
 
 Duruşmada sanık avukatı, sanığın duruşmaya katılanlardan utanacağını ve rahatsız olacağını ileri sürerek duruşma salonunun boşaltılmasını istedi. Ancak mağdur avukatı duruşmaya katılanların Nurcan Altundal’a destek olmak amacıyla salonda bulunduğunu dile getirdi. Mahkeme heyeti sanık avukatının bu talebini reddetti.
 
'KENDİNİ KORUMAYA ÇALIŞMIŞ!'
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada iddianamenin özetini okundu. Savunma yapan sanık Ali Altundal, eşinin 2 yıl önce ailesinin evine gittiğini ve olay günü babasının evinden alıp evlerine getirmek istediğini söyledi. Eşinin kendisinden ayrılmak istediğini belirten sanık Atrundal, o nedenle eşinin kıyafetlerini yaktığını ve olay yerine gelen polislere karşı kendisini savunmak için eşi ve çocuklarını rehin aldığını iddia etti. 
 
'BU EVDE KATLİAM OLACAK'
 
Eşinin sürekli silahlarla ilgilendiğini belirten Nurcan Altundal, bu sebeple sanığı uyardığını ve tartışma yaşandığını dile getirdi. Gece uyurken başına silah dayayarak kendisini tehdit ettiğini söyleyen Altundal, “Akşam kafama silah dayadı, evin cam ve kapılarını kırdı. Sabah çocuklarım, eşimin yatak odasında bıçakla beklediğini ve yanına gitmememi söylediler. Cam kırıklarını temizlemeye çalışırken tekrar bağırmaya başladı. Ben de boşanmak istediğimi söyledim ve eşyalarımı toplamaya başladım. Daha sonra giysilerimi çocuklarımın önünde yaktı. Ben de balkona çıkarak yardım istedim. Bunun ardından polisler geldiğinde eşim evden çıkmamıza engel olarak ‘Bu evde katliam olacak’ dedi. Daha sonra kapıyı kilitleyerek bıçağı boğazıma dayadı. Saatlerce bu şekilde kaldık” dedi. 
 
'EMİNE BULUT GİBİ ÖLMEK İSTEMİYORUM'
 
Altundal, sanığın tutuklandıktan sonra cezaevinden kendisine mektup yazdığını ve yazdığı mektupta kendisini affetmesini istediğini belirterek şunları ifade etti: “On beş yıllık evlilik hayatımızda bana bir kez sevdiğini söylemeyen eşim, cezaevinden mektup yazarak beni sevdiğini, pişman olduğunu ve kendisini affetmemi istedi. Emine Bulut gibi çocuklarımın gözü önünde ölmek istemiyorum. Lütfen sesime kulak verin. Çocuklarımın annesiz kalmasını istemiyorum. Bu adaletsizliğe bir dur deyin artık. Şahıstan şikayetçiyim ve gerekli cezayı almasını istiyorum.”  Müşteki avukatları da artık kadın cinayetlerinin son bulmasını isteyerek, sanığın en ağır cezayı almasını istedi. Mahkeme heyeti ayrıca ilk gün zabıt tutan polis ile 2 çocuğu da dinledi. 
 
Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devam etmesine karar vererek, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı 20 Kasım tarihine erteledi.
 
KADINLARDAN DAYANIŞMA 
 
Duruşma öncesi Mersin Kadın Platformu, Mersin Adliyesi önünde yaptıkları basın açıklamasıyla Nurcan Altundal'a destek verdi. Platform adına açıklama yapan Zübeyde Akpınar, tutuklu yargılanan Ali Altundal'ın gerekli cezayı alması, Nurcan Altundal'ın da ölmeden korunabilmesi için mahkeme heyetini duyarlı olmaya çağırdı.