TJA’dan karşı ulusal birlik çağrısı

img
DİYARBAKIR -  Belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına tepki gösteren TJA, gelişen saldırılar karşısında Kürtlere ulusal birlik çağrısı yaptı.
 
Özgür Kadın Hareketi (TJA), belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Ortadoğu’nun en köklü halklarından biri olan Kürtlerin pay edildiği dört ulus devlet tarafından yüzyıllara varan baskılama, pay edilme, talan, katliam saldırılarına maruz bırakıldığı vurgulanan açıklamada, bu milliyetçi ve cinsiyetçi geleneğin son taşıyıcısı AKP’nin 18 yıllık iktidar süreci boyunca Kürt halkına ve kadınlara her türlü baskı, yok etme politikaları yürüttüğü, milliyetçiliği ve kadın düşmanlığını derinleştirdiği kaydedildi. 9 Ekim’de Suriye’ye başlattığı işgal ve paralelinde ülke içinde arttırdığı gasp ve savaş politikalarıyla, Kürt halkını baskı altına alma saldırılarını derinleştirdiği belirtilen açıklamada, egemen erkek aklının somutu olan AKP- MHP koalisyonunun bugün halkın büyük irade beyan ettiği belediyeleri yine kayyumlarla işgal ettiği dile getirildi. 
 
‘ULUSAL BİRLİK’ ÇAĞRISI
 
Yaşadığı kriz ve iktidarını kaybetme korkusu ile AKP-MHP’nin, şiddet, gasp, milliyetçilik, işgal politikalarını derinleştirerek hem ülkeyi hem Ortadoğu'yu istikrarsızlığa ve savaşlara sürüklediği ifade edilen açıklamada, “AKP-MHP koalisyonun kendini var etmek için yaptığı hiçbir gasp, işgal ve hukuksuz kararları tanımıyoruz. Kadınlar olarak büyük bedellerle aldığımız eşbaşkanlık sisteminin hedef ve gaspı karşısında asla teslim olmayacağımızı belirtiyor, kayyumlar ve işgal saldırıları karşısında tüm kadınları ve demokrasi savunucularını demokratik bloğun güçlendirilmesi ve direniş ağının yükseltilmesine çağırıyoruz. Binlerce yıldır uygulanan Kürt düşmanlığına karşı Gülnaz Xanım, Leyla Qasım, Mina Qazî'lerin ardılları olarak demokratik yaşam inşa edilene dek direnmekten vazgeçmeyeceğimizi, Kürt düşmanlığının bu denli derinleştirilmesi karşısında Kürt ulusal birliği ile direniş sergilemenin elzem önemini belirtiyor, tüm Kürdistanlılara birlikte mücadele ağını güçlendirmeye ve ulusal birlikteliğe çağırıyoruz.”