‘Kadın cinayetlerine karşı her gün durmadan mücadele edeceğiz'

img

ISPARTA – Isparta Kadın Meclisi, "Kadın cinayetlerine dur demek için, başka Özgecanların, Şulelerin, Helinlerin ve Eminelerin ölmemesi için her gün durmadan mücadele edeceğiz" dedi. 

 
Isparta Kadın Meclisi, “Kadın cinayetlerini durduracağız” sloganıyla açıklama yaptı. Kaymakkapı Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, “İstanbul sözleşmesi uygulansın” dövizi taşıdı. Kadınlar adına açıklama yapan Fadime Akşahin, kadınların fiziksel, ekonomik, psikolojik ve cinsel şiddetle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, haklarına yönelik saldırılara ve kadın düşmanlığına karşı dirençle mücadele eden kadınların her yerde olduğunu söyledi. 
 
Akşahin, “2018 yılında 440, 2019 yılının Ağustos ayında 51, Eylül ayında ise 53 kadın öldürüldü. Emine Bulut milyonların gözünün önünde ‘ölmek istemiyorum’ derken öldürüldü. Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet münferit olaylar değildir. Kadının toplum içerisinde var olmasının önüne devamlı set çekilmesinin sonucunda gelinen nokta budur” dedi.  
 
‘DURMADAN MÜCADELE EDECEĞİZ’
 
Söylemleriyle kadına karşı şiddeti meşrulaştıranların, 6284 sayılı yasayı ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayanların tüm kadın cinayetlerinden sorumlu olduğunu ifade eden Akşahin, şunları belirtti: “Kadın cinayetlerinin gerekli tedbirler alındığında, yasalar uygulandığında önlenebileceğini çok iyi biliyoruz. Kadın cinayetlerinin en az olduğu yılın 2011 olması tesadüf değil. 2011 senesinde İstanbul Sözleşmesi imzalandı ve 6284 Sayılı Kanun yürürlüğe girdi. İstanbul Sözleşmesi kadınları şiddetten korumak için devletlere yükümlülükler yükler. 6284 sayılı kanun, kadınların can simididir. Yıllar boyunca yürüttüğümüz mücadeleyle bu hakları kazandık. Kadın cinayetlerine dur demek için, başka Özgecanların, Şulelerin, Helinlerin ve Eminelerin ölmemesi için her gün durmadan mücadele edeceğiz. Tüm kadınları mücadele etmeye çağırıyoruz.”