Gözaltında 'tecavüz' tehdidine kadınlardan tepki

img
İSTANBUL - HDP İstanbul Kadın Meclisi, dün Diyarbakır’da gözaltına alınan SKM üyesi Satiye Ok ve ÖGK üyesi Helin Yağmur Uci’nin polis tarafından tecavüzle tehdit edildiklerini ve işkenceye maruz kaldıklarını belirterek, kadınların derhal serbest bırakılmalarını istedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Kadın Meclisi, dün Diyarbakır’da gözaltına alınan Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üyesi Satiye Ok ve Özgür Genç Kadın (ÖGK) üyesi Helin Yağmur Uci’nin, gözaltında maruz kaldıkları tecavüz tehditlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. HDP İstanbul il binasında düzenlenen toplantıya, HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, SKM Genel Sözcüsü Deniz Aktaş, SKM İstanbul Sözcüsü Ezgi Bahçeci ve çok sayıda kadın katıldı. Toplantının olduğu salona, “Savaşı ve cinsel şiddeti kadınlar yenecek” pankartı asıldı. 
 
‘COPLA TECAVÜZ TEHDİDİ’
 
Toplantıda konuşan HDP Kadın Koordinasyonu üyesi Aylin Hacaloğlu, Ok ve Uci’nin gözaltı kararı gösterilmeden yere yatırılarak, saçlarından sürüklendiklerini ve götürüldükleri odada işkenceye maruz kaldıklarını ileri sürdü. Evde yapılan aramalar sırasında Ok ve Uci’nin 3 saat boyunca işkenceye maruz kaldıklarını belirten Hacaloğlu, “İşkence sırasında arkadaşlarımız tecavüzle tehdit edilmiştir. Gözaltına alınan 2 kadın arkadaşımızla birlikte aynı evde olan partimizin Amed il yönetimi üyesi Beren Atıcı’nın elleri ve gözleri bağlanmış, üzerine çarşaf örtülerek bekletilmiş ve darp edilmiş, cop ile tecavüzle tehdit edilmiştir” dedi. 
 
Hacaloğlu, avukatların verdiği bilgilere göre Ok ve Uci’nin tek kişilik hücrelerde tutulduklarını aktardı. 
 
‘HEDEF KADIN KAZANIMLARI’
 
İktidarın kadınları siyasette de şiddet yoluyla bastırmaya çalıştığını dile getiren Hacaloğlu, “Kadın düşmanlığını her fırsatta kadın bedeni üzerinden göstermeye çalışanlara, kadınlar olarak mücadele ve dayanışmayla cevap vermeye devam edeceğiz. Kürdistan’da kayyumlar atayarak eşit temsiliyete, kadın kazanımlarına saldırmayı hedefleyen iktidar, bu kazanımları mücadele ederek kazanan kadınların direnişi ile karşılaşmıştır. Bu nedenle hedefleri yine kadınlar olmuştur” diye konuştu.
 
'KADIN KAZANIMLARINA SAHİP ÇIKACAĞIZ'
 
HDP’li belediye eşbaşkanlarının tutuklanması ve yerlerine kayyum atanmasına tepki gösteren Hacaloğlu, “Savaş karşısında barışı ve birlikte yaşamı savunan, Rojava devrimine sahip çıkan kadınları uydurma nedenlerle gözaltına alınmasını kabul etmiyor, derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz. Kayyum saldırısı ve Kuzey Suriye’nin işgaline karşı kadın özgürlük mücadelesinin kazanımlarına sahip çıkmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
‘SAVAŞLA ŞİDDETİN ARTTIĞI ORTAMDAYIZ’
 
HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ise, kadınların her alanda erkek şiddetiyle karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek, “Savaşla birlikte kadına yönelik şiddetin arttığı bir ortamdayız. Savaşın kadınlar üzerinde yarattığıyla sonuçlarla karşı karşıyayız. Kendi iktidarı için muhalefeti susturmaya çalışıyorlar. Bunun başında da kadınlar geliyor. Çünkü kadınlar her şeye rağmen sokaklarda olmaya devam etti” diye belirtti.