Emek ve Demokrasi Platformu Kadın Meclisleri: Savaş sonlandırılsın

img

DİYARBAKIR – Emek ve Demokrasi Platformu Kadın Meclisleri, 2011 yılından bu yana süregelen Suriye savaşının tüm Ortadoğu’da ve Türkiye’de krizi derinleştirdiğini belirterek, çözüm için BM’nin 1325 sayılı genelgesinin işletilmesini istedi.

Emek ve Demokrasi Platformu Kadın Meclisleri, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye saldırılarına ilişkin Eğitim Sen 1 No’lu Diyarbakır Şubesi’nde basın açıklaması yaptı. Emek ve Demokrasi Platformu Kadın Meclisleri olarak 82 kadın örgütü temsilcisi açıklama için bir araya geldi.

Yapılan açıklamadan önce Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, 2011 yılından beri süregelen Suriye savaşının en çok etkilenenlerinin kadın ve çocuklar olduğunu belirterek, güçlü bir dayanışma için tüm kadınlara çağrıda bulunduklarını ifade etti.

 ‘KADININ POLİTİKA YAPMASINA YÖNELİK SALDIRIDIR’

Kadınlar adına açıklamayı okuyan Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Esra Çiçek, “Bugün tüm dünyayı IŞİD barbarlığından kurtaran ve dünya insanlık tarihine karşı olan sorumluluğunu yerine getiren Rojava halkı saldırı altındadır. Kadınlar savaşa hayır diyor; çünkü savaşın kirli sonuçlarını Bosna'da, Filistin'de, Enfal'de, Şengal'de yaşayan kadınların tanığıyız. Suriyeli bir Kürt kadın politikacı olan Hevrin Xelef' in katledilmesi de kadının öz gücü ve öz savunma yeteneği ile politika yapmasına yönelik bir saldırıdır” diye konuştu.

 ‘KİRLİ SAVAŞ DERHAL SONLANDIRILSIN’

Çiçek devamla, “Halkların eşit, özgür, adil ve gönüllü birlikteliğine zarar veren ve bölgedeki demografik yapıyı bozmaya yönelik sürdürülen bu kirli ve bitmeyen savaşın derhal sonlandırılmasını talep ediyoruz.Tüm çözüm mekanizmalarının Birleşmiş Miletler’in 1325 sayılı Genelgesi dikkate alınarak halkların ve en çok da kadın ve çocukların lehine işletilmesini diplomasi ile tesisini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yapılan açıklama “Jin Jiyan Azadi” sloganlarıyla son buldu.