Adana'daki kadınlardan operasyona tepki

img

ADANA - Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik saldırıya tepki gösteren Adana'daki kadın örgütleri, sorunların savaşla değil diyalogla çözülebileceğine işaret etti. 

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Kadın Meclisi ve Barış Anneleri, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırısına ilişkin il binasında açıklama yaptı. Annelerin  beyaz tülbentlerle katıldığı açıklamaya kent milletvekili Tülay Hatimoğulları da destek verdi.
 
Toplantıda kadınlar adına açıklama yapan HDP Adana İl Kadın Meclisi üyesi Şükran Efetürk, "Savaşın korkunç yıkımını bilmeyenler barışın kıymetini de bilemez" dedi. 
 
'AMAÇ KADIN DEVRİMİNİ YOK ETMEK'
 
Suriye’deki iç savaş boyunca mülteci durumuna düşen milyonlarca Suriyelinin Türkiye açısından sadece pazarlık konusu olduğunu vurgulayan Efetürk, "Bunu Batı’ya karşı bir koz olarak kullanmaktadır. Yoksa yaşamını yitiren yüz binler, topraklarından edilen milyonlarca insan bölgesel ve uluslararası güçlerin umurunda değildir. Yine başta IŞİD çeteleri olmak üzere her türlü karanlık güç tarafından katledilen, köle pazarlarında satılan, tecavüze maruz kalan Êzidî kadınlar başta olmak üzere yüz binlerce kadın da bunların umurunda değil. Onların asıl hedefi hakları için direnen Rojavalı kadınlardır. Çünkü IŞİD zihniyeti gibi kadınlar için tek amaçladıkları şey, onları köleleştirmektir. Kadın devrimi olan Rojava devrimi bunun için de bölgesel ve uluslararası güçlerin hedefindedir" ifadelerini kullandı.
 
Kürt sorununa demokratik ve barışçı çözüm savaşta ısrarın durumu ağırlaştırdığına dikkat çeken Efetürk, "Bu sorun Suriye topraklarında değil, savaş ve gözyaşı ortasında değil, diyalogla TBMM’de tartışılmalıdır. Kürtlerin varlığına, Kürt halkının siyasi ve idari haklarını kullanmasına düşmanca yaklaşmak çözüm değil çözümsüzlük politikasıdır" şeklinde konuştu.