Cansız, Doğan ve Şaylemez anıldı: Direniş ruhumuzu onlardan alıyoruz

img

HABER MERKEZİ - Paris'te suikast sonucu öldürülen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez, birçok kentte düzenlenen etkinliklerle anıldı. Kadınlar, yapılan eylemlerde katliamın Kürt kadın mücadelesine karşı gerçekleştirildiğini vurgulanarak, "Mücadele ve direniş ruhumuzu onlardan alıyoruz" dedi.  

Fransa'nın başkenti Paris'te 9 Ocak 2013 tarihinde suikast sonucu öldürülen 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan, düzenlenen eylem ve etkinliklerle anıldı. 
 
İSTANBUL

Tevgere Jinen Azad (TJA), Kürt siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ataşehir ilçe örgütünde anma gerçekleştirdi. “Sakine’lerin Seve’lerin direniş ruhu ile mücadeleye devam ediyoruz” pankartını asıldığı anmada saygı duruşunda bulunuldu. HDP il yöneticileri ve TJA aktivistinin katıldığı anmada söz alan TJA aktivisti Besra İşsever, Paris katliamının esas olarak bir kadın soykırımı olduğunu söyledi. Katliamın aynı zamanda Ortadoğu’da derinleşen ve Rojava’da hayat bulan kadın devrimine karşı gelişen bir komplo olduğunu belirten İşsever, “Bu katliamlar birbirine aktarılan kadın özgürlük mücadelesinin sürekliliğine, direnişine ve Kürt kadınlarının sınır tanımayan kadın özgürleşme düzeyine yöneliktir” dedi.

‘MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Onların özgürlük mücadelelerinin kendilerine bırakılan büyük bir miras olduğunu dile getiren İşsever, “Bu temelde katliamlara karşı kadınlar haykırdıkça, dik durdukça, mücadeleye sahip çıktıkça, devletlerin ve egemen erkek anlayışına karşı dik durdukça ancak kadın soykırımını ve Kürt halkına karşı hayata geçirilmeye çalışılan tüm halklara karşı geliştirilen soykırım politikasını durdurabilirler” ifadelerini kullandı. İşsever, bu anlamda 5-9 Ocak tarihlerini siyasi kadın katliamlarına karşı mücadeleyi yükseltme haftası olarak ele aldıklarını belirterek, sömürgeci sisteme son verinceye kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Anma yapılan konuşmalarının ardından Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimi ardından son buldu.

BAHÇELİEVLER VE GAZİ'DE ANMA

HDP Bahçelievler ilçe binasında da üç Kürt kadın siyasetçi anıldı. Anmada, Paris ve Silopi'de katledilen 6 kadın siyasetçinin fotoğrafları asılırken, çok sayıda kişi anmaya katıldı. HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu'nda katıldığı anma, sinevizyon gösterimi ile sona erdi.

Sultangazi'de HDP ilçe binasında toplanan kitle, Paris ve Silopi'de katledilen altı Kürt siyasetçiyi andı. Anmaya çok sayıda kişi katıldı.

VAN
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) öncülüğünde parti binasında 3 Kürt kadın siyasetçi anıldı. Çok sayıda siyasetçi ve kişinin katıldığı eylemde konuşan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünün tartışıldığı bir dönemde Paris katliamının gerçekleştiğini belirtti.
 
Geçen 6 yıla rağmen MİT tarafından planlandığı belirtilen katliama dair dava dosyasında bir aşama kat edilemediğini dile getiren Orhan, katil zanlısı Ömer Güney hakim karşısına çıkmadan ölmesiyle soruşturma dosyasının çıkmaza girdiğini ifade etti. "Paris katliamının ardında karanlık güçler vardır" diyen Orhan, "Paris katliamından 6 gün önce İmralı'ya barış görüşmeleri için bir heyet gitmiştir. Bu görüşme tarihe çözüm sürecinin ilk adımı ve görüşmesi olarak geçmişken Paris katliamı da bu çözüm sürecini baltalamaya yönelik bir suikast olarak tarihte yerini almıştır" dedi.
 
‘HEDEF BÜYÜYEN KADIN MÜCADELESİDİR’
 
Çözüm adı altında yürütülen sürecin bitmesi ardından başlayan yasak sürecinde de Sêvê Demir, Silopi Pakize Nayır ile Fatma Uyar'ın öldürüldüğünü ifade eden Orhan, "Bu iki katliam birbirinden farklı değildir ve tesadüf değildi. Bu katliamların temel nedeni Kürt sorununun çözümsüzlüğündeki ısrar ve büyüyen kadın mücadelesi ve kadının öncü rolüne yönelik gerçekleştirilen bir katliamdır. Birbiriyle benzerdir ve bağlantılıdır. İnkar ve imha politikaları sorunu derinleştirdiği gibi ülkeyi de hem ekonomik hem siyasi bir kaosa sürüklemektedir" dedi.
 
'TECRİD KALDIRILMALIDIR'
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride de dikkat çeken Orhan,"Bu tecrit Türkiye halklarının kardeşliğine, iradesine, barışına, geleceğine yönelik bir tecrittir. Sayın Leyla Güven’de 63 gündür bu sürece dikkat çekmek amacıyla açlık grevi eylemindedir" diye belirtti. İktidara seslenen Orhan, "Leyla Güven'in sesine ses verilerek tecrit kaldırılmalı, Türkiye halklarının; barışının birlikteliğinin barışın ve demokrasinin yolu açılmalıdır" diyerek konuşmasını sonlandırdı. 
 
Eylemin ardından parti binasında 3 Kürt kadın siyasetçiyi konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı.
 
MARDİN
 
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile Silopi’de 4 Ocak 2015’te sokağa çıkma yasakları sırasında katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sêvê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar anıldı. HDP, DBP ve TJA tarafından düzenlenen anmada, kadın siyasetçilerin mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. HDP ilçe binasında düzenlenen etkinlikte konuşan HDP Kadın Meclisi’nden Ceyla Eser, Paris’te öldürülen 3 Kürt kadınının bilinçli olarak hedef alındığına dikkat çekti. 2015’te Silopi’de de benzer bir katliamın gerçekleştiğini kaydeden Eser, “Biz ne bu katliamları ne de katledilen yoldaşlarımızı unutmayacağız. Anılarına ve mücadelelerine her zaman sahip çıkacağız” dedi. 
 
'DİRENİŞ RUHUNU ONLARDAN ALIYORUZ'
 
HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay da, Sakine Cansız’ın kadın özgürlük mücadelesinin ilk adımını atanlardan olduğunu belirterek,“Direnişini Amed zindanından alarak adım adım Kürdistan’ın mahallelerindeki, sokaklarındaki kadınlara ulaştırdı. Amed zindanındaki direnişi ile işkence politikalarını boşa çıkardı. Mücadele ve direniş ruhumuzu onlardan alıyoruz” dedi. 
 
Paris’te ve Silopi’de katledilen kadınların her birinin ortak bir noktası olduğuna dikkat çeken Günay, Leyla Güven'in eylemine dikkat çekerek sahiplenilmesi çağrısı yaptı.
 
ADANA 
 
HDP Adana Kadın Meclisi, Kürt kadın siyasetçileri parti binasında düzenlediği etkinlikle andı.  Etkinlikte konuşan HDP Adana Kadın Meclisi Sözcüsü Saniye Seçkin, 3 kadın siyasetçinin bir komplo sonucu katledildiğini söyledi. 
 
Katliamın Kürt kadınları ve halkının onurlu mücadelesine yönelik bir saldırı olduğunu söyleyen Seçkin, kadın siyasetçilerin mücadelesini unutmayacaklarını ifade etti. 
 
HATAY 
 
HDP Hatay İl Örgütü, de parti binasında 3 Kürt kadın siyasetçinin ölüm yıl dönümüne ilişkin etkinlik düzenledi. Öldürülen kadın siyasetçilerin fotoğraflarının ve "Sizler kurşunladınız, öldürdünüz. Bizler ölümsüzleştireceğiz" dövizlerinin açıldığı açıklamada HDP Hatay İl Eşbaşkanı Sultan Başaran, katliamın geçen 6 yıla rağmen aydınlatılmadığına dikkat çekti. 
 
DIYARBAKIR  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ve Tevgerê Jinên Azad (TJA), 9 Ocak Paris Katliamının 6'ıncı yıldönümü ve 5 Ocak'ta Silopi'de üç Kürt kadın siyasetçinin katledilişinin 3'üncü yıldönümü nedeniyle HDP Diyarbakır il binasında anma etkinliği düzenledi. Anmaya, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Remziye Tosun, Saliha Aydeniz ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri katıldı. Anmanın yapıldığı salona, 6 Kürt kadın siyasetçinin fotoğrafları asılırken, fotoğrafların bulunduğu masaya yakılan mumlar ile karanfiller bırakıldı. 
 
‘ÖNCE KADIN HEDEF ALINDI’
 
Anmada konuşan HDP Milletvekili Saliha Aydeniz, Kürt kadın mücadelesinin her zaman devletin hedefinde olduğunu belirterek, "Paris Katliamının gerçekleştiği günlerde Kürt halkı açısından önemli ve tarihi bir süreç başlamıştı. Bu katliam bu süreci baltalamak amacıyla yapılmıştır. Biz Kürt kadınları olarak bu katliamı kınıyoruz ve bu katliam mücadelemizi büyütme nedenimizdir diyoruz. Tam da 3 yıl sonra Kürt kadınının katledildiği Ocak ayında Sevê, Pakize ve Fatma da Silopi'de katledildi. Devlet her zaman önce kadını hedef alarak toplumu yok etmeye çalışmıştır. Paris katliamı uluslararası komplonun bir parçasıdır" dedi. 
 
‘TECRİT AĞIRLAŞTIRILDI’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik gerçekleşen komplonun 20'inci yılına girdiklerine değinen Aydeniz, tecridin 3 yıldır ağırlaştırıldığına işaret etti. Öcalan üzerindeki tecridin topluma yönelik baskıdan bağımsız olmadığını belirten Aydeniz, “Tecride karşı 63 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven'in ve tüm tutsakların direnişini selamlıyorum” dedi. 
HDP Genç Kadın Meclisi üyesi Eylül Özgültekin’in konuşmasının ardından 6 kadının anısına hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı. 
 
KADIN KOROSU SAHNE ALDI
 
Navenda Çanda Mezopotamya (NÇM) Kadın Korosunun sahne almasının ardından anma, "Jin, jiyan, azadî", "Bijî Serok Apo" ve "Şehîd namirin" sloganlarıyla sona erdi.