CHP’li belediyenin Kadın Meclisi’ni feshetmesine tepki

  • kadın
  • 14:29 7 Kasım 2018
  • |
img
MERSİN - Mersinli kadınlar, CHP'li Mezitli Belediyesi Kent Konseyi'nin, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kadın Meclisi’ni feshetmesinin “kadınların iradesi yok sayılması” anlamına geldiğini belirterek dayanışma mesajı verdi. 
 
Mersin Kadın Platformu, Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Mezitli Belediyesi’nin Kent Konseyi’nde yaşananlarla ilgili Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde (MGC) basın açıklaması gerçekleştirdi. Platform üyelerinin katıldığı açıklamada, Mor Dayanışma Üyesi Şilan Sürmeli konuştu. Sürmeli, Mezitli Kent Konseyi Yürütme Kurulu'nun 8 Ekim 2018'de, olağanüstü toplanarak Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kadın Meclisi’ni feshetmesini kınadı. Sürmeli, “Yenileme adı altında yapılan bu fesih, orada emek veren kadınların iradesi yok sayılmasıdır. Öncesinde ve sonrasında tüm iletişim kanallarını kapatarak sergiledikleri bu aciliyeti ve gizliliği anlamıyoruz” diye konuştu.
 
‘DAYANIŞMAYA MECBURUZ’ 
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışama Günü yaklaşırken, bu davranışın kadınların iradesinin yok sayıldığı anlamına geldiğini belirten Sürmeli, uygulamayla kadınların yerel yönetime katılmalarının ve demokratik hak kullanımının engellendiğine dikkat çekti. Sürmeli, “Yerel demokrasiyi geliştirilmesi açısından bakıldığında bu hukuksuzluk sadece Mezitli Kent Konseyi'ni değil hepimizi ilgilendirmektedir. İlimizdeki tüm kent konseylerinde yer alan sivil toplum kuruluşları olarak, yerel demokrasiyi geliştirme sorumluluklarımız gereği kent konseyleri yönetmeliğine sahip çıkarak yereldeki hukuksuzluklara karşı müdahil olmaya ve dayanışmaya mecburuz” dedi.