TJA: Kadınlar gözaltılarla geri adım atmayacak

img
DİYARBAKIR – Gözaltına alınan gazeteciler ve siyasetçilerin serbest bırakılmasını isteyen TJA, gözaltılarla kadınların geri adım atmayacağını belirtti. 
 
Özgür Kadın Hareketi (TJA), Diyarbakır merkezli 9 ilde düzenlenen operasyonda gazeteciler ve siyasetçilerin gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Gün geçmiyor ki bu ülke de kadın katledilmesin, taciz ve tecavüze uğramasın, hakları gasp edilmesin, kazanımları işkâl edilmesin, emeğine el konulmasın, gözaltına alınmasın, zindanlara atılmasın” denilen TJA açıklamasında, bu saldırılara karşı mücadelenin asla durdurulamayacağı kaydedildi. Açıklamada, “Özgürlük ideamızın sözü, AKP-MHP faşist zihniyetinin silahlarından daha güçlü olduğu çok iyi bilinmelidir. Her gün gözaltı harekatları başlatarak kadına geri adım attıracağının hayalini kuran milliyetçi, rantçı, cinsiyetçi erkek egemen devlet, iyi bilsin ki bu hayaliniz asla gerçekleşmeyecektir. Gece yarısı harekat paniğinizin nedeni sözümüzün silahlarınızdan daha güçlü olduğunu bildiğinizdendir. Bunu artık tüm dünya alem de biliyor” diye kaydedildi. 
 
‘HAREKATI YAPANLAR YARGILANSIN’
 
 Gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması talep edilen açıklamada, “Bu harekatı yapanların da derhal yargılanması gerektiğini vurguluyor, başta kadınlar olmak üzere tüm demokratik, kurum, kuruluş, harekat, inisiyatifleri demokratik mücadelelerini yükseltmeye çağırıyoruz” denildi.
 
GÖZALTINA ALINAN KADINLARIN İSİMLERİ
 
Gözaltına alınan kadınların isimleri şöyle: “Eylem Caylan, Selma Metin, Nevriye Çur, Figen Ekti, Elif Haran, Aygül Alagündüz, Dılnaz Ekmekçi, Figen Aras Kaplan, Merkiye Ormancı, Pınar Sakıktekin, Siyajin Nefise Yıldırmaz, Leyla Ayaz, Kadriye Özcanlı, Evindar Aydın, Kibriye Evren, Esra Solindal, Mehtap Metin, Sema Koç, Xeçe Şen, Ruken Kılıç, Derya Aslan, Selda Erten, Yüksel Baran, Sidar Aydın, Müslime Kalkan, Nuran Günbatan, Hülya Biçen, Zelal Bilgin, Berivan Elter, Pınar Işık, Ayşe Zengin, Zeliha Gümüş, Emine Turan, Seher Tümer, Yasemin Özer, Aliye Tok, Kadriye Fidan, Tuba Dündar, Azize Abiş, Ayşe Dicle, Nazan Opan, Eda Bazencir, Gülüstan Yıldız, Neslihan Karacadağ, Ruken Koyun, Ayşe Koyun, Necla Tanrış, Hanım Biçimli, Ruken Akça, Lamia Kumral, Emel Özge, Leyla Tekdağ, Habibe Ekinci, Halise Yavuz, Pınar Saraç kalkan, Nalan Özaydın, Zehra Özdemir ve barış annesi Songül ve soyadı öğrenilemeyen Zin.”