Kadınlar çocuklar için haykırdı: Gözümüz üzerinizde, elimiz yakanızda

  • kadın
  • 20:10 10 Temmuz 2018
  • |
img
MANİSA – Manisa Kadın Platformu kayıp çocuklar ile çocuk istismarına dikkat çekmek için yaptığı açıklamada hükümete “Gözümüz üzerinizde elimiz yakanızdadır” diye seslendi. 
 
Manisa Kadın Platformu, artan kayıp çocuk ve çocuğa yönelik istismar vakalarına dikkat çekmek amacıyla Manolya Meydanı’nda bir araya geldi. Pankart ve dövizler eşliğinde “Kadınlar durmayacak, durduracak” sloganıyla açıklama yaptı. 
 
Çocukların gülüp oynayacakları bir dünyayı hak ettiklerini kaydeden Kadın Platformu adına konuşan Yeliz Kurt, “Biz, çocuklar yaşasın demekten utanıyoruz. Siz utanmıyor musunuz” diye sordu. Türkiye’de 8 yılda 104 bin 531 çocuğun kaybolduğunu dile getiren Kurt, “16 ülkenin nüfusundan daha fazla bu sayı. Türkiye’de binlerce çocuk kaybolmuşken, Eylül ve Leyla’nın ardından hala çocuklar kayıp iken harekete geçmek için daha neyi bekliyorsunuz? Kayıp çocuklar için, çocuk istismarını durdurmak için çocukların uğradıkları ayrımcılıkları durdurmak için yıllardır hiçbir adım atılmadı. Çocukların yaşadıkları, maruz kaldıkları haksızlıkların sorumlusu, kayıp çocukların ve çocuk istismarının araştırılması önergesini Meclis’te reddedenlerdir. Eylül, Leyla ve daha nicelerinin ölümünden sorumludurlar. Avrupa’da her dakikada bir çocuk, ABD’de her 40 saniyede bir çocuk kayboluyor. ‘Kayıp çocuklar bazen üst üste gelir’ gibi açıklamalarla bunu normalleştiremezsiniz” dedi. 
 
ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ HATIRLATMASI
 
Çocuk Hakları Sözleşmesini hatırlatan Kurt, çocuklara dönük her türlü yönelime karşı devletlerin her türlü önlemi almak zorunda olduğunun altını çizdi. Hükümete “Gözümüz üzerinizde elimiz yakanızdadır” diyen Kurt, “Çocukları korumadığınızı kabul edin ve çocukları korumak için gerekli adımları atın. Gerekçeler bulmak çözüm değil, çözümden kaçmaktır. Çözüm idam ve hadım değildir. Çözüm idam ve hadım değildir. İdam ve hadım demek sorumluluktan kaçmaktır. Üzerimize kabus gibi çöken bu sorunun çözümü için elinizi taşın altına koyun” ifadelerini kullandı. 
 
Kadınlar açıklamaya alkış ve sloganlarla son verdi.