Konca: Kürt kadınları tekçi anlayışı sandığa gömecek

  • kadın
  • 15:50 10 Haziran 2018
  • |
img
 
ZÜRİH - İsviçre’de düzenlenen Sakine Cansız Kadın Festivali’nde konuşan HDP’li Besime Konca, 24 Haziran’da yapılacak seçimlere dikkat çekerek, Kürt kadınlarının tekçi ve milliyetçi anlayışı sandıklara gömeceğini söyledi.
 
Fransa’nın başkenti Paris’te öldürülen Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız adına İsviçre’nin Zürih kentinde geleneksel olarak hır yıl düzenlenen Sakine Cansız Kültür Festivali bu yıl, “Kadın ve Direniş” temasıyla yapıldı. 
Çeşitli panel, sergi, konser ve etkinliklerin düzenlendiği festivalde, Kürt kültürü başta olmak üzere farklı kültürleri tanıtan stantlar da açıldı. Çok sayıda uluslararası kadın kurumu ve kuruluşun da destek verdiği festival, tertip komitesinde yer alan kurum temsilcilerinin konuşmalarıyla başladı. 
 
'KADINLAR HER YERDE MÜCADELE EDİYOR’ 
 
Festivalde konuşma yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Besime Konca, kadınların başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın her yerinde erkek egemen zihniyete karşı büyük bir mücadele verdiğini söyledi. Konca, Rojava’da kadının verdiği mücadelenin kadın mücadelesi açısından çok iyi bir örnek olduğunu söyledi. 
 
Festival kapsamında ayrıca, “Kadın, şiddet ve direniş” konulu bir panel düzenlendi. Panelde, HDP’li Besime Konca ile İsviçre’de İspanya’ya iade edilmek üzere tutuklanan; ancak daha sonra kamuoyu baskısı sonucu serbest bırakılan Basklı kadın aktivist Nekane konuşmacı olarak katıldı. 
 
Kadına yönelik şiddete dikkat çeken Konca, 24 Haziran’da yapılacak seçimlere dikkat çekerek, Kürt kadınlarının tekçi ve milliyetçi anlayışı sandıklara gömeceğini söyledi. 
 
‘CEZAEVİNDE TECAVÜZE MARUZ KALDIM’ 
 
Bask ülkesinde tutuklandığını ve cezaevinde tecavüze uğradığını dile getiren Nakene de, “Bir ev baskınında tutuklandım. Ve çok kötü işkence görerek cezaevinde tutuldum. Ben ataerkil şiddete karşı mücadele ettiğim için tecavüze maruz kaldım. İktidarlar düşünen ve tek başına hareket eden kadınları cezalandırıyor. Ama mücadele etmeye devam ediyorum. Cezaevinden çıktıktan sonra şimdi de özgürlük için kızımla birlikte  mücadele ediliyorum“ dedi. 
Med Kültür Merkezi sanatçılarının sahne aldığı festivalde, ayrıca katılımcıların Cansız için duygularını yazabileceği bir defter stantlara bırakıldı. 
 
Panel sonrası Med Kültür Merkezi Çocuk Korosu sahne aldı.