‘Pancara gittiğimiz gibi sandığa gideriz’

  • kadın
  • 09:55 10 Haziran 2018
  • |
img
VAN - Özalp’te sandıkları 6 kilometre uzaklıkta bulunan başka bir köye taşınan kadınlar, ne olursa olsun gidip oy kullanacaklarını söyledi. Kadınlar, "Pancar toplamaya ve yaylaya nasıl yaya gidiyorsak öyle gidip oy kullanacağız" dedi. 
 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Van’daki 224 sandığın taşınmasına karar verdi. Bunun 21'i Özalp ilçesinden. Taşınmasına karar verilen mahallelerden biri de HDP’nin yüzde 98 oy aldığı ve 293 seçmeni bulunan Mehmetalan (Memedelan) Mahallesi. Mehmetalanlılar 6 kilometre uzakta bulunan Tepedam (Asteco) Mahallesi’ne taşınan sandıklarda oy kullanacak. Mahallenin kadınları, “Sandıkları nereye taşısalar da Erdoğan’ı göndermek için sandıklara gidip oy kullanacağız” dedi. 
 
100 YAŞINDAKİ AYAZ: OY KULLANACAĞIZ
 
Mahallelilerden 100 yaşındaki Meryem Ayaz, yaya dahi olsa gidip sandığın taşındığı köyde oy kullanacaklarını ve HDP'ye oy vereceklerini söyledi. Sandık taşıma kararının iradelerine hakaret olarak değerlendiren Ayaz, “Nereye götürürlerse götürsünler oy kullanacağız. HDP’nin baraj gibi sorunu yoktur. Kimseyi katletmedik, kimseye hakaret ve zulüm yapmadık. Başaracağız” dedi. 
 
‘BAŞKASINA ASLA OY VERMEYECEĞİZ’
 
Mahalleli kadınlardan İkram Özdemir, seçimlerin barışa vesile olacağını söyledi. Özdemir, “Biz Kürdüz ve oyumuzu HDP’ye veriyoruz. Başkasına asla vermeyiz. Sandıklarımızı nereye taşısalar da gidip oyumuzu kullanacağız” dedi. 
 
70 yaşındaki Gülistan Ayaz, taşınan sandıklara mecburen gideceklerini söyledi. Yayanda olsa sandıklara gideceklerini belirten Ayaz, “Erdoğan’a asla oy vermeyiz. Onu hiç sevmiyoruz. O çok zulüm yaptı bizlere” dedi. 
 
‘ÖLCEĞEİMİ BİLSEM BİLE OYUMU KULLANACAĞIM’
 
67 yaşındaki Antika Ayaz ise, oylarını HDP ve Selahattin Demirtaş'a vereceklerini söyledi. Ayaz, “Kürdüz, oyumuzu kendimize veriyoruz. Erdoğan’a asla oy vermeyiz. O bizi tutukluyor, köylerimizi yakıyor. Ona nasıl oy verelim? İmanı olan ve elini vicdanına koyan Kürtler ona oy vermezler. Ben tansiyon hastasıyım. Yolda öleceğimi bilsem bile gidip oy kullanacağım. Herkes elini vicdanına koysun ve Erdoğan’ın bize yaptıklarını göz önüne getirsinler. Bunları göz önüne getiren herkes sandıklara gider” diye konuştu. 
 
‘YAYLAYA GİDER GİBİ SANDIKLARA GİDECEĞİZ’
 
Fatma Güçlü adlı kadın da, oylarını kendilerine ve Selahattin Demirtaş’a vereceklerini söyleyerek, Erdoğan’ın Kürt halkının başına getirmedik bir sorun bırakmadığını belirtti. Güçlü, “Kadınlar, 'Erdoğan bize para veriyor’ diyorlar. Erdoğan’ın verdiği paranın mislini elektrik ve diğer faturalardan fazlasıyla çıkarıyor. Ne pahasına olursa olsun gidip oy kullanacağız. Pancar toplamaya, yaylaya nasıl yürüyerek gidiyorsak sandıklara da öyle gideceğiz” dedi. 
 
MA / Müjdat Can