Sosyal medyada örgütlendiler: Üreten kadın, güçlü kadın

  • kadın
  • 09:04 16 Mayıs 2018
  • |
img

ANTEP - Sosyal medya üzerinden "Üreten kadın, güçlü kadın" grubuyla bir araya gelen kadınlar, el emeği ürünleri satarak geçimlerini sağlıyor. Grubu kuran Hatice Aydın, "Kadınlar eşine, çevresine gücünü hissettirsin. Erkekler değil, güçlü olan kadınlardır” dedi.

 
Antep’te yaşayan Hatice Aydın, sosyal medya üzerinden tanıştığı 10 kadınla, "Üreten kadın, güçlü kadın" isimli grubu kurdu. Her gün yeni bir kadınını katıldığı grupta; ahşap, takı tasarım, bez bebek, el işi, keçe ve cam gibi farklı ürünler üreten kadınların sayısı 30’u aştı.  
 
Antep’in Şehitkamil ilçesinde bulunan Emek Uzay Çatılı Pazar yerinde buluşan kadınlar, her Cumartesi günü saat 11.00’den akşam 17.00’ye kadar, ürettikleri ürünleri, pazar yerinde satıyor. 10 kişiyle başladıkları yolculuğun bu kadar büyümesinden mutlu olan Aydın, “Biz birlikteliğimizle topluma kadının istediği zaman her şeyi yapabileceğini gösteriyoruz” dedi. 
 
‘KADINLAR İÇİN ÇARE BİRLİK OLMAKTA’
 
Hikayenin 3 ay önce sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımla başladığını aktaran Aydın, ilk başta kendisi gibi evde ürünler üreten 10 kadını bir araya getirdiğini ve daha sonra sayılarının giderek yükseldiğini söyledi. Aydın, “Her kadın bire bir kendi el emeği ile ürünler üretiyor. El emekçilerinin maalesef değeri bilinmiyor. İnsanlar, el emeğinden çok fabrikasyon ürünleri tercih ediyor. Yani aslında en önemli sorun, el emeğiyle üretim yapan kadınların birlik olmaması. Herkes, evde tek başına bir şeyler yapınca olmuyor. Tek çare birlik olmaktan geçiyor. Bu birlikteliği sağlayabileceğim noktasında kendime güvenim vardı. Tabi tanıştığım diğer arkadaşlara da güvenim oluştu. Bundan sonraki amacım ise devamlılığı getirmek” dedi. 
 
'KADIN İSTERSE YAPAR’
 
"Kadınların üretemeyeceği, yapamayacağı” algısına karşı olduğunu kaydeden Aydın, gruba üye birçok kadının eşinin, o kadar şey yapmalarına rağmen halen güçlerine inanmadığını dile getirdi. Aydın, “Kadın isterse her şeyi yapabiliyor. Bizlerin görevinin evde oturup yemek yapıp, çocuklara bakmak olduğunu söyleyenler var. Bu, bizim görevimiz değil, erkeklerin de görevidir” dedi. 
 
‘ERKEKLER DEĞİL, GÜÇLÜ OLAN KADINLARDI’
 
Küçük ürünlerle küçük paralar kazandıklarını sözlerine ekleyen Aydın, kadınların da üretip kazanabileceğini söyledi. İlk zamanlarda bazı kadınların eşlerinin üretip satmasına karşı olduğunu; ancak kadının gücünü gördükten sonra artık eşlerin de kadınlara yardım etmeye başladığını anlatan Aydın, kadınlara, “Eve kapanmasınlar. Dışarıya çıksınlar. Kadınlar, çocuklarını etkiliyor. Kendini eve kapatmış, kendi içine kapalı bir kadın güçsüz bir çocuk yetiştirir. Ancak üretebilen, yaşam içerisinde çabalayan kadınların güçlü çocukları olur. Güçlü çocuklarla beraber toplum da güçlenir. Her kadın ekonomiye güç katsın. Eşine, çevresine gücünü hissettirsin. Erkekler değil, güçlü olan kadınlardır” çağrısı yaptı.