Tütüncü'yü öldüren zanlı hakim karşısına çıktı

  • kadın
  • 17:33 15 Mayıs 2018
  • |
img
İZMİR - Bornova'da Ege Üniversitesi öğrencisi Zülal Tütüncü'yü öldüren Günhan Öztürk'ün yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Öztürk'ün, savunmasına tepki gösteren Tütüncü’nün avukatı, ceza indirimi yapılması için tasarlanmış bir hikayenin anlatıldığını söyledi. 
 
İzmir'in Bornova ilçesinde 18 Aralık 2017’de Ege Üniversitesi Öğrencisi Zülal Tütüncü’yü öldüren Günhan Öztürk’ün yargılandığı davanın ilk duruşması İzmir 6’ncı  Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, Tütüncü'nün Bursa'dan gelen annesi Bedriye Tütüncü ile babası İsmail Tütüncü, üniversite arkadaşları, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) ile taraf avukatları katıldı. Duruşmaya, tutuklu sanık Öztürk de getirildi. 
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada iddianame okundu. Ardından "Kasten öldürme" suçundan yargılanan fail Öztürk savunma yaptı. Cinayetin yaşandığı gece alkollü olduğu için yaşadıklarını hatırlamadığını iddia eden Öztürk, psikolojik rahatsızlıklarının olduğunu, panik atak ilaçları kullandığını ve aynı anda alkol aldığını öne sürdü. 
 
TÜTÜNCÜ'NÜN CÜZDANINDAN ÖZTÜRK'ÜN FOTOĞRAFI ÇIKTI
 
Daha sonra söz alan Tütüncü'nün avukatı Esra Akdarıcı, Tütüncü'nün cüzdanından çıkan Öztürk'ün vesikalık fotoğrafını mahkeme heyetine sundu. Avukat, iletişim çağında vesikalık fotoğrafın bir gecelik ilişkide sahip olunmayacağını söyledi. 
 
YENİ TANIKLAR DİNLENECEK
 
Öztürk'ün yakalanma tutanağında verdiği ifadede, Tütüncü’yle tartıştıklarına dair sözlerini hatırlatan avukat, ceza indirimi yapılması için tasarlanmış bir hikayenin anlatıldığını belirtti. 
 
Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, Öztürk'ün tutukluluk halinin devamına karar vererek, daha önce cezai ehliyetini etkileyecek hastalıklarının tespiti için gerekli yazıların yazılmasını ve Öztürk'ün İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevkini istedi. 
 
Duruşma, yeni tanıkların dinlenmesi için 4 Eylül'e ertelendi.
 
KADINLAR AÇIKLAMA YAPTI
 
Öte yandan, duruşma öncesi kadınlar açıklama yaptı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural, birçok kadın cinayeti, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddet davalarında her zaman faillere ceza indirimi verilerek aklanmaya çalışıldığını söyledi.
 
Kural, "Biz de sanıkların da ceza indirimi yararlanmasın diye buradayız. Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet giderek artıyor ve bu nedenle biz de Zülal'in davasını tabi ki de takip edeceğiz. Adalet talebimizi dile getireceğiz" dedi.