Tutsak kadınlara 25 Kasım mektupları gönderildi

  • kadın
  • 13:30 20 Kasım 2023
  • |
img
HABER MERKEZİ - Wan'da kadınlar, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında tutsak kadınlara mektup gönderdi. 
 
Wan’da Tevgera Jinên Azad (TJA) ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında tutsak kadınlara mektup gönderildi. Sanat Sokağı’nda bulunan TUHAY-DER binasında bir araya gelen kadınlar, kaleme aldıkları mektupları zarflara yerleştirdikten sonra PTT binasına geçti. Kadınlar, yürüyüş sırasında sık sık “jin, jiyan, azadî” ve “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları attı. 
 
TUHAY-DER Eşbaşkanı Edibe Babur, tüm kadınlar için “eşitlik, demokrasi ve özgürlük” temennisinde bulundu. Babur, her türlü şiddete karşı mücadelelerini büyüteceklerini vurguladı. Kadınlar, daha sonra hazırladıkları kartları tutsak kadınlara gönderdi. 
 
RIHA 
 
Riha Tabip Odası, 25 Kasım'a dair oda binasında açıklama yaptı. Riha İl Kadın Platformu ile Riha Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri açıklamaya katıldı. Oda yöneticilerinden Derya Bulgur, bu yılki etkinliklerinin 19 Kasım 2015’te Yusuf Demirbaş tarafından katledilen Op. Dr. Aynur Dağdemir’e adanacağına işaret ederek, "Her iki gün de kadına yönelik şiddete karşı mücadelemizin sembolleşen günleridir. Acımız ve öfkemiz hala taze, mücadelemiz ise sonsuz. Onların hikayesi, mücadeleleri ve cesaretleri bizlere umut ve ilham kaynağı olmaya devam ediyor” dedi.