‘Mücadele ruhu ‘jin, jiyan, azadî’ ile dünyaya yayıldı’

  • kadın
  • 21:38 17 Eylül 2023
  • |
img
İSTANBUL - Jîna Emînî’nin katledilişinin birinci yılı dolayısıyla gerçekleştirilen söyleşide bir araya gelen kadınlar,  Kürt kadınların mücadele ruhunun “Jin, jiyan, azadî” ile  tüm dünyaya yayıldığını belirtti.
 
Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinen Azad-TJA) ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti)  Genç Kadın Meclisi, Jîna Emînî’nin İran rejimi tarafından katledilmesinin birinci yılı dolayısıyla Mezopotamya Kültür Merkezi’nde (MKM) söyleşi gerçekleştirdi. “Jin, jiyan, azadî felsefesi yol haritamız ve direnişimizdir” sloganıyla gerçekleştirilen söyleyişe, Barış Anneleri, Kadın Zamanı Derneği Başkanı Dilek Başalan ve çok sayıda kadın katıldı.
 
‘MÜCADELE RUHU YAYILDI’
 
“Jin, jiyan, azadî ile direnişimizi büyütüyoruz” pankartının asıldığı söyleşide ilk önce konuşan Kürt Enstitüsü Derneği Eşbaşkanı Remziye Alparslan, Emînî şahsında Kürt Kadın Hareketi’nin özgürlük mücadelesinin tüm dünyaya yayıldığını belirterek, “Kürt kadınların mücadele ruhunun tüm dünyaya yayıldığını gördük” dedi. 
 
Ardından konuşan Yeşil Sol Parti Genç Kadın Meclisi üyesi Rümeysa Bozkurt, Kurdistan’da yürütülen özel savaş politikalarına dikkat çekerek, buna karşı Gençlik Meclisi olarak başlattıkları kampanyalarının devam ettiğini söyledi. 
 
‘REFERANSIMIZ HAFIZAMIZDIR’
 
Son olarak konuşan Jineoloji Dergisi’nden Sevcan Kadiroğlu ise, Türkiye’deki bekçi uygulamasının İran’daki uygulamadan farksız olmadığını söyledi.  İran’daki mücadele tarihini hatırlatan Kadiroğlu, şöyle devam etti: “İran’da tarihi birikim var, kadim bir ülke. Tarihi zenginliğinden kaynaklı aynı zamanda öncü bir ülkede. Bu zamana kadar tüm sorunlara karşı refleks gösteren kadınlar oldu. Ancak yıllar içerisinde kadınların kazanımları hedef alındı. Buna karşı ise kadınlar, hep bir mücadele içerisinde oldu. Jîna Emînî’nin bu kadar görünür olmasının nedeni kadınların verdiği mücadelenin bir eşiğiydi. Hakikat yolunda çok bedel ödedik ve kolay süreçlerden geçilmedi. Referansımız hafızamızdır.”
 
Konuşmaların ardından program sona erdi.