Kadınlar yerel yönetimleri tartıştı: Birliktelik başarıya götürür

  • kadın
  • 15:16 17 Eylül 2023
  • |
img
MERSİN - Mimoza Kadın Derneği’nin yerel yönetimler çalıştayında konuşan kadınlar, karar mekanizmalarında yer almaları halinde toplumun sorunlarının çözüme kavuşabileceğine işaret ederek, "Kadınlar bir arada olmalı. Bu bizi başarıya götürür" dedi. 
 
Mersin'de faaliyet yürüten Mimoza Kadın Derneği, "Kadınların yerel yönetim hizmetlerine katılımlarının güçlendirilmesi” başlıklı çalıştay düzenledi. Akdeniz ilçesinde bulunan bir otelde düzenlenen çalıştaya çok sayıda kadın katıldı. Kadınların yerel yönetimlere katılım oranın artırılmasına dair sunum yapan akademisyen ve yerel yönetim uzmanı Bahar Özden Coşkun, kadınların mahalle sorunları hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğini vurguladı. 
 
KAYYIM ÖNCESİ VE SONRASI
 
HDP Akdeniz Belediye Meclis üyesi Nuran Aslan, “Akdeniz Belediyesi’nde ilk defa bizim dönemimizde Kadın Politikaları Müdürlüğü açıldı" dedi. İşe alım noktasında eşit temsiliyeti göz önünde bulundurduklarını ifade eden Aslan, "Kadın komisyonumuzca öncelikle dezavantajlı kadınlara imkan veriliyordu. İmar Müdürlüğü dahi o dönem kadınlara verilmişti. Toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışı hakimdi. Fakat kayyum geldikten sonra kadın kazanımlarının hepsini yok etti. Tüm belediyelerimizi gasp etti. Demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü paradigma eksenli çalışmamız eril zihniyetteki iktidarı korkuttu. Eril zihniyet, bunu pasifize etmek için elinden geleni yaptı” diye konuştu. 
 
Yerel yönetimlere az bir süre kaldığını ve mahallerde her kimlikten kadına dokunulması gerektiğini ifade eden Aslan, “Bizim kadınlarla ortak bir politika yürütmemiz gerekiyor. Karar mekanizmalarında kadınların yer alması için çalışmalar yapılmalı. Önümüzde yerel seçim var, kadınları teşvik edelim, muhtarlığa, meclis üyeliğine, belediye eşbaşkanlığına... Karar mekanizmalarında ne kadar söz sahibi olursak toplumun ihtiyaç duyduğu her sorunu giderebiliriz” dedi.
 
‘KADINLAR TEHDİT UNSURU GÖRÜLÜYOR’
 
GÖÇ-DER Mersin Şubesi Eşbaşkanı Gülhan Yağ Demir ise, iktidarın kadınları kutuplaştırdığına işaret etti. Demir, "Bu kutuplaştırma en çok kadınlara sirayet etmiş durumda. Belediyeler ortak bir çalışma yürütemiyor. Örneğin; MHP’li belediye ile HDP’li belediye ortak iş yapmıyor. Kadınların belediyeye erişimi çok zorlaşmış durumda. Büyükşehir belediyesinin kapısından dahi giremiyorlar. Tüm belediyelerde çalışan kadınlar ortak çalışma yapmalı. Akdeniz Belediyesi’nde kadın sığınma evini biz açtık, kayyum kapattı. Şimdi AKP'li Akdeniz Belediyesi 'kadın sığınma evi açacağız' diyor. Mevcut olanı neden kapattınız? Bu çalışmayı ilk defa kendileri yapmış gibi duyuruyorlar. Kadınları tehdit unsuru olarak görüyorlar. Kadınlar olarak bir arada olmalıyız. Ancak bu bizi başarıya götürür" ifadelerini kullandı.
 
Çalıştay, basına kapalı bir şekilde devam etti.