Kadınlar haklarını öğreniyor: Kendimize güvenimiz arttı

  • kadın
  • 09:04 13 Şubat 2018
  • |
img

MERSİN - Kadınların örgütlenmesini amaçlayan KİHEP kapsamında verilen eğitime katılan kadınlar, haklarını öğrendiklerini ve kendilerine olan güvenlerinin arttığını söyledi. 

Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği, 1995'te bu yana Türkiye'de ve dünyada kadının insan haklarının ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin ilerlemesi için çalışma yürüten bir dernek. Dernek, çalışmaları kapsamında kadınlarla Kadın İnsan Hakları Eğitim Programı (KİHEP) ile bir araya geliyor. 2005- 2011 yıllarında yapılan bağımsız araştırma raporuna göre dernek 15 bin kadına ulaştı.
 
Bu çerçevede eğitimi yarıda kesilen her 10 kadından 4'ünün eğitimini devam ettirebilme ve her 10 kadından 3'ünün iş yaşamına katılabilmesi sağlandı. Rapora göre, programla katılımcıların yüzde 94’ünün özgüveni arttı ve yüzde 89’u aile yaşamında daha fazla söz sahibi olmaya başladı, yüzde 67’si siyasi açıdan aktifleşti, yüzde 59’u kadın örgütlenmelerinde yer almaya başladı.
 
Dernek tarafından 23 yıldır devam eden eğitim programına katılmak isteyenler, kentteki kadın kurumları üzerinden başvuru yapabiliyor. Eğitim, Mersin’de ilk kez Kadın Emeği Kolektifi, Günebakan Kadın Derneği ve Bağımsız Kadın Derneği tarafından verilmeye başlandı. Kadın Emeği Kolektifi’nin 14 haftadır verdiği eğitim çalışmalarına katılan kadınlar, eğitimlerin yaşamalarına yansımalarını anlattı. 
 
16 HAFTA SÜREN OTURUMLAR
 
Programın önceden sosyal hizmetler bünyesinde yapıldığını belirten Kadın Emeği Kolektifi KİHEP Grup Yöneticisi Özge Göncü, eğitimi artık yereldeki kadın örgütlerinin verdiğini söyledi. Göncü, kadının insan hakları, anayasal ve medeni haklar, kadına karşı şiddet, aile içi şiddet, şiddete karşı nasıl stratejiler geliştirilebileceği, kadının ekonomik hakları, iletişim, toplumsal cinsiyet rollerine dayalı çocuk eğitimi ve çocuk hakları konularında eğitim verildiğini belirtti. Eğitimin; kadın ve cinsellik, doğurganlık hakları, kadın ve siyaset, feminizm, kadın hareketi ve kadın örgütlenmelerini kapsayan 16 hafta süren oturumlar şeklinde olduğunu aktaran Göncü, 14 haftalık kısmını bitirdiklerini, son iki haftalık programlarının kaldığını söyledi. 
 
‘KADINLARIN ÖRGÜTLENMESİNİ AMAÇLIYORUZ’
 
Çalışmalarla kadınları ilgilendiren yasalar hakkında bilinçlendirilmesini ve irade göstermesini amaçladıklarını belirten Göncü, “Şiddete uğrayan kadınların farkındalıklarını yaratmalarını ve şiddete  karşı mücadele yürütmesini amaçlıyoruz. Kadınların haklarını daha iyi bilmelerini ve haklarını talep etmelerini, özgüvenli olması ve örgütlenmesini amaçlıyoruz” dedi. Göncü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde de hakları ve barış için alanlarda olacaklarını belirti. 
 
'HAKLARIMI ÖĞRENDİM’ 
 
KİHEP çalışmalarında kadın olarak haklarını öğrenmek istediğini belirten Psikolog Gulan Deniz de, kadınların haklarını nasıl öğreneceğinin öğretildiğini belirtti. Deniz, "Bir kadın olarak boşandığım zaman ne tür haklarım olduğunu; yani yaşamın her alanında ne tür hakkım olduğunu öğrendim. Burada öğrendiğimiz bilgiler çok değerli” dedi.
 
‘DIŞARIDA DAHA DİK YÜRÜYORUM’
 
Kadınların haklarını öğrenmek istediğini söyleyen Mersin Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Sevcan Sat da, kadınlara dair mücadele alanında bir şey yapmak istediğini ifade etti. Yasal haklarını öğrenerek daha güçlü olacağını düşünen Sat, “KİHEP’ten beklentilerim karşılandı. Haklarımı öğrendim. Kadın hakları konusunda başkalarına da ulaşacağımı düşünüyorum. Bu çalışmalara katılarak kendime olan özsaygım daha gelişti. Kendimi daha cesur hissediyorum ve dışarıda daha dik yürüyorum. Aslında uygulamasını göremesek de bayağı hakkımız varmış. Hiçbirimiz bu haklarımızın farkında değiliz. Bu eğitim programı sayesinde farkına vardım. Çok mutluyum burada olmaktan” ifadelerini kullandı.
 
İleri zamanlarda kadın hakları mücadelesinde yürütücülük yapmak istediğini sözlerine ekleyen Sat, “Bu çalışmaların meslek hayatımda iyi olacağını düşünüyorum” diyerek psikolog olduğunda kadınlara, psikolojik desteğin yanı sıra hakları hakkında da bilgi vereceğini aktardı. Sat, “Onları buraya yönlendirebilirim. Kadın dayanışmasının öneminden bahsedebilirim” dedi. 
 
‘BEKLEDİĞİMDEN DAHA FAZLASINI ÖĞRENDİM’
 
Arkadaşlarının aracılığıyla KİHEP çalışmalarına katıldığını belirten mimar Semra Sarı da, “İlk önceleri umudum yoktu. Kadınlara yönelik o kadar şiddet var ki hele istismar olayların çoğaldığı bir dönemde çok da umutlu değildim. Gidip bir bakayım dedim. KİHEP çalışmalarından sonra umutsuzluğum yok oldu. Bir iki hafta sonra biz de bir şeyler yapabiliriz demeye başladık” diye konuştu. Kadın mücadelesinde bir yerlerde olmak isteyen Sarı, “Toplumda ya da arkadaş çevremde kadınlarla ilgili bir durum olduğunda artık kendimi daha iyi ifade edebilirim. Bu konuda özgüvenim arttı. İş hayatında ve özel hayatta haklarımı öğrendim. KİHEP çalışmalarından beklediğimden fazlasını öğrendim” diye konuştu. 
 
‘KİHEP’LE HAYATIM DEĞİŞTİ’ 
 
Eğitimden sonra mimar olarak Mersin Mimarlar Odası'nda bulunan Kadın Komisyonu’nu hareketlendirmeyi düşündüğünü  aktaran Sarı, “Kadınlar olarak çalışma hayatında da eğitimli olsak bile ezilme durumumuz var. Şimdi Mimarlar Odası’nda da bir çalışmamız var. Oradaki kadınları da bilinçlendiriyoruz. Bu bizler için inanılmaz bir olaydı. Çalışmalarımız devam ediyor ve devam da edecektir. KİHEP’le birlikte hayatımız değişti, önceden bu komisyonlarda yer almayı düşünmezdik; fakat bugün kendi haklarımız için yer alıyoruz” dedi.