'Şiddeti önlemek için öz savunma gerekli'

  • kadın
  • 09:02 29 Haziran 2020
  • |
img
ŞIRNAK- Salgın sürecinde şiddetin arttığına dikkati çeken kadınlar, "Bizler öz savunmamızı geliştirirsek birbirimize nefes ve güç oluruz" dedi.
 
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) sürecinde kadın örgütlerinin açıkladığı verilere göre evdeki şiddet arttı. Şırnak'taki kadın aktivist ve siyasetçiler de şiddetin ancak örgütlenme ve öz savunmayla aşılabileceğini söyledi. 
 
Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Zozan Aksu, pandemi süreciyle birlikte Şırnak ve ilçelerinde de kadına yönelik şiddetin arttığını belirtti. Özellikle İdil ilçesinde bir artış yaşandığını dile getiren Aksu, "Pandemi süresince TJA ve HDP Kadım Meclisi olarak 'Şiddet hattı' (0537 424 11 77) kurduk. Kadınların şiddet durumunda bize ulaşmalarını istedik. Aile baskısından dolayı kadınlar yeterince seslerini duyuramadı" dedi. 
 
BİRLİKTE ÖNLEYEBİLİRİZ
 
Kadınların örgütlülüğünün önemine dikkati çeken Aksu, kadınların çevrelerindeki kadınlara bile yaşadıklarını anlatması durumunda tablonun değişeceğini ve bununla örgütlenmenin başlayacağını söyledi. 
 
HDP Silopi Eşbaşkanı Suzan Aşkın da karantina sürecinde kadınlara yönelik erkek ve devlet şiddetinin arttığını ifade etti. Bu süreçte kadınları korumak için hiç bir önlem alınmadığını belirten Aşkın,"Bunu bitirmek biz kadınların elinde. Özellikle de Botan kadınlarının şiddete yönelik  tepkileri daha fazla güçlü olmalıdır. Her süreçte olduğu gibi yapılması gereken öz savunmayı güçlendirmektir" dedi. 
 
KADINLAR KENDİNİ YANLIZ GÖRMESİN
 
HDP Cizre ilçe Eşbaşkanı Güler Tunç ise bu süreçte de kadınlara ulaşmak noktasında sıkıntılarla karşılaştıklarını belirtti. Çalışmalarının engellendiğini söyleyen Tunç, "Yaptığımız her bir çalışma engellendi. Bu çalışmaların engellenmesi ile birlikte kadınların tamamı şiddete mahkum edildi. Bu süreçte şüphesiz Şırnak bölgesinde de  kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı ve kadın katliamları çokça yaşandı. Bölgede hem ekonomik olarak, hem de psikolojik olarak kadına yönelik ciddi yönelmeler oldu. Bizlerin  erkek-devlet şiddetine karşı en temel hakkı öz savunmadır. Bizler öz savunmamızı geliştirir ve güçlendirirsek kadınlar olarak birbirimize nefes olur, güç oluruz. Kadınlar bu süreçte kendilerini yalnız görmesin" diye konuştu.