Kadınlardan tecrit açıklaması

img

BATMAN - PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride ilişkin yapılan açıklamada konuşan HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, "Kürt sorununun çözümünde adres İmralı'dır" dedi. 

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA), PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik uygulanan tecride ilişkin parti binasında basın açıklaması yaptı. HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz'ın yanı sıra Barış Anneleri Meclisi, HDP ve TJA üyesi kadınlar açıklamaya katıldı. 
 
'ADRES İMRALI'
 
"Kadınların iradesi tecrit edilmez" yazılı pankartın açıldığı açıklamada konuşan Başaran, Öcalan'ın 21 yıldır tecrit altında tutulduğuna vurgu yaparak, "Türkiye yasaları ve altında imzası olan uluslararası sözleşmelere rağmen tecrit devam ediyor. Bu sadece hukuki bir mesele değildir. Rojava’daki işgalden kayyum siyasetine kadar hepsi tecritten bağımsız ele alınamaz" dedi. Ortadoğu'da süren savaş sürecinin tecritten bağımsız değerlendirilemeyeceğini söyleyen Başaran, şunları söyledi: "Öcalan ile yürütülen görüşmelerde ‘ben bu sorunu bir haftada çözerim’ sözleri hafızalarda iken, savaşın ve tecridin ne kadar bir biri ile bağlantısı olduğunu gösteriyor. Tecrit sona ermeli, çünkü bu siyaset halklar arasında kopmayı derinleştirmektedir. Kürt sorunu yok demekle yok olmuyor. Bu sorunu demokratik yollar ile çözmeye davet ediyoruz. Adres de İmralı'dır."
 
Açıklama, Öcalan lehine atılan sloganlarla sona buldu.