Gençlik Örgütleri: İnsanlık suçu işgalden vazgeçilsin

img

İZMİR- İzmir'de bulunan gençlik örgütleri, Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları ile gözaltı ve tutuklamalara ilişkin "Saldırılara karşı demokratik mücadeleye devam edeceğimizi belirtiyor, insanlık suçu olan bu işgalden vazgeçilmesi çağrısı yapıyoruz" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genç Kadın ve Gençlik Meclisi, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Gençliğin Devrimci Güçleri (DEV-GÜÇ) ve Devrimci Öğrenci Birliği ve Yeni Demokrat (YDG) , Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırıları ile artan gözaltı ve tutuklamalara ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. HDP İl binasında düzenlenen açıklamada, “İşgale Karşı olmak Suç Değildir, Gözaltı ve Tutuklamalar Gençliğin Yıldıramaz” pankartı asıldı.

Açıklamayı gençlik örgütleri adına DEV-GÜÇ üyesi Barış Akdoğan okudu.

'ROJAVA GERÇEKLİĞİ TÜM DÜNYADA DİKKAT ÇEKTİ'

Devletin uzun süredir sınır güvenliği bahanesiyle Kuzey ve Doğu Suriye’yi tehdit ettiğini belirten Akdoğan, daha önce Efrin’de şimdi ise Rojava’da işgal ve katliamların yürürlüğe sokulduğunu söyledi. Türkiye'nin hedefinde Rojava devrimi olduğuna vurgulayan Akdoğan, "Başta Kürt, Ermeni, Arap, Süryani halkları olmak üzere dünyanın birçok yerinden gelen enternasyonal aktivistlerin can pahasına oluşturdukları Rojava gerçekliği tüm dünyada dikkat çekti. Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgalin bir bütün olarak Ortadoğu halklarına açılan bir savaş anlamına geliyor. Rojava devrimiyle beraber uzun zamandan beri devam eden yoğun savaş ortamı ortadan kalkmış, halklar eşit ve demokratik bir ortamda yaşamlarını inşa etmiştir. Bu savaş halkların edilgen olmaktan kurtulup aktif katılımlarıyla örgütledikleri yaşamın altüst edilmesine sebep olacaktır. Mardin, Diyarbakır ve Van belediyelerine kayyum atayarak başta Kürt halkı olmak üzere tüm Türkiye halklarının iradesine saldırıda bulunuldu" ifadelerini kullandı.

'İŞGALDEN VAZGEÇİLSİN'

Türkiye’nin ekonomik alanda hızla gerilediğini, zam ve yoksulluk girdabına girdiğini belirten Akdoğan, “Belediyelere atanan kayyım politikaları başta olmak üzere iktidarın baskılarına karşı söz söyleyen , direnen bütün muhalif güçlere top yekun bir saldırıydı. Bütün baskı ve zorlamalara karşın direnen, mücadeleyi büyüten bir çok arkadaşımız işkenceyle gözaltına alındı ve de tutuklandı. Bizler gençlik örgütleri olarak bütün saldırılara karşı demokratik mücadeleye devam edeceğimizi belirtiyor, insanlık suçu olan bu işgalden vazgeçilmesi çağrısı yapıyoruz. Gözaltında olan ve tutuklanan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.