Sol oluşum ve dergilerden Kuzey Suriye’ye destek

img

İSTANBUL – Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırılarını protesto eden Köz Gazetesi, Avrora Kolektifi, Söz ve Eylem Dergisi ile Yeni Dünya İçin Çağrı Dergisi, bütün işçileri ve emekçileri savaşa karşı çıkmaya çağırdı.

Avrora Kolektifi, Köz Gazetesi, Söz ve Eylem Dergisi ile Yeni Dünya İçin Çağrı Dergisi, yaptıkları ortak açıklama ile Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını protesto etti.

Yapılan yazılı açıklamada devrim ve sosyalizm için mücadele edenlerin bir yol ayrımı ile karşı karşıya olduğu belirtilerek, “Türkiye’nin emperyal çıkarlar için yürüttüğü bu savaşa karşı çıkıyoruz” denildi.

‘BU BİR İŞGALDİR’

“İşgalin adına ‘Barış Pınarı Harekatı’ denerek sahtekarlık yapıyorlar” denilen açıklamada “Türk devleti işgal konusunda oldukça maharetlidir.  Kuzey Kıbrıs’ın işgal edilmesine ‘Barış Harekatı’, Afrin’in işgal edilmesine ‘Zeytin Dalı’ ismi verilmişti” diye belirtildi. Savaşın Rojava’da yaşayan Kürt halkının kazanımlarını ortadan kaldırmak amacıyla yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Türk devletinin güney sınırlarını mümkün olduğunca büyütmek için yürüttüğü bir işgal savaşıdır. Savaş iktidarda olan AKP, MHP Cumhur İttifakı eli ile yürütülse de, savaş bir bütün olarak Türk burjuvazisinin çıkarları için yürütülen bir savaştır. Bütün düzen partilerinin tek koro halinde savaşı desteklemeleri, Cumhur İttifakı arkasında sıraya dizilmeleri bunun göstergesidir” ifadelerine yer verildi.

‘AYKIRI SES OLMASIN İSTİYORLAR’

Türkiye’nin saldırılarının hemen ardından yaşanan gözaltıların da hatırlatıldığı açıklamada “Dışarıda saldırgan, işgalci, yayılmacı siyaset izlenirken, içeride azdırılan şovenizm eşliğinde yoğun baskılar uygulanarak işgal savaşına yönelik tepkiler engellenmeye çalışılıyor. Savaşa karşı çıkmak, eleştirmek suç olarak gösterilmek isteniyor. ‘Savaşa hayır’ demek gözaltına alınmanın, tutuklanmanın gerekçesi yapılabiliyor. Cephe gerisinde sessizlik, savaşa karşı aykırı ses çıkmaması isteniyor” denildi.

‘SAVAŞA KARŞI MÜCADELEYİ ÖRGÜTLEMELİYİZ’

Saldırılara karşı sessiz kalınmaması gerektiğinin dile getirildiği açıklamanın devamında şunlar ifade edildi: “Bu savaş bizim savaşımız değil. Bu savaş ezilenlerin, işçilerin, emekçilerin savaşı değil. Bu savaş Türk devletinin emperyal çıkarları için yürütülen bir savaştır. Bu savaşa karşı çıkıyoruz. İşçileri, emekçileri hiçbir çıkarları olmayan bu savaşa karşı çıkmaya çağırıyoruz. Bu saldırılar Türkiye’de yaşayan Kürtlere dönük yeni saldırıları beraberinde getirecektir. Bu koşullarda devrimcilerin, komünistlerin görevi, işgal savaşına karşı çıkmak, işçileri, emekçileri, ezilenleri uyarmak, savaşa karşı mücadeleyi örgütlemektir. Devrimcilerin, komünistlerin görevi emperyalist çıkarlar uğruna yürütülen savaşta devrimci bozgunculuk yapmaktır. Yani kendi hükümetinin yenilgisi için çalışmak, işgal savaşının devrimci iç savaşa dönüştürülmesini propaganda etmektir.”