Bandırma Cezaevinde tutuklulara gazete verilmiyor

img

DİYARBAKIR - Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevinde tutuklulara gazete verilmediği, radyolarına da el konulduğu belirtildi. 

Balıkesir Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevinde 26 yıldır tutuklu bulunan Ahmet Kolakan, annesi Fevziye Kolakan’la yaptıkları telefon görüşmesinde, yaşanan hak ihlallerini anlattı. Cezaevinde tutuklulara verilen yemeklerin düşük kalorili olduğunu belirten anne Kolakan, tutuklulara az yemek verildiğini, temizlik konusunda da yeteri kadar önlem alınmadığı ve bu yüzden tutukluların kendi imkanlarıyla pandemiye karşı tedbir almaya çalıştıklarını söyledi.
 
KARANTİNA DURUMU
 
Ağır bir hastalık dışında tutukluların hastaneye gitmediğini, hastaneye giden tutukluların ise 15 gün tek kişilik hücrelerde karantinaya alındığını ifade eden anne Kolakan, hastaneye gitmek isteyen tutuklulara da cezaevi kapısında gardiyanlarca çıplak aramanın dayatıldığını söyledi. Oğlu Kolakan’ın da kalp ve böbrek gibi birçok hastalığının olduğunu dile getiren anne Kolakan, salgın nedeniyle oğlunun hastaneye gidemediğini belirtti.
 
'GAZATELER VERİLMİYOR'
 
Gazetelerin tutuklulara verilmesinin bir Anayasal hak olduğunu belirten Kolakan, bazı gazetelerin tutuklulara verilmediğini söyledi. Tutukluların bu yüzden Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını kaydeden anne Kolakan, oğlunun, Anayasa Mahkemesinden bir sonuç alınmaması halinde Avrupa  İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını söylediğini ifade etti. 
 
Kolakan, tutukluların radyolarına el konulduğunu ve belli aralıklarla koğuşların arandığı söyledi.